#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zatočte se samotou! Škodí vaší imunitě

Zatočte se samotou! Škodí vaší imunitě

6. 12. 2018

Dobré vztahy jsou důležité pro psychickou pohodu a pocit jistoty. Pomáhají nám bojovat nejenom se samotou, ale i všemožnými zdravotními neduhy. Kde všude se příznivý vliv mezilidských vztahů uplatňuje a proč dlouhodobá osamělost zanechává stopy na našem zdraví?

Zdravotní rizika osamělých

Pocit osamění postihne čas od času každého. Je to normální a nijak zvlášť nás to neohrožuje. Pokud jsou však osamělost a sociální izolace dlouhodobé, přináší s sebou nespočet zdravotních rizik, například zvýšení krevního tlaku, oslabení imunitního systému, náchylnost organismu k zánětům, deprese, rychlejší úbytek mentálních schopností ve stáří (až o 20 %), zhoršení kvality spánku, zvýšení rizika předčasného úmrtí až o 30 %.

Zdravé vztahy = lepší imunita

Kvalitní mezilidské vztahy a pocit sounáležitosti jsou pro náš imunitní systém i celkové zdraví až překvapivě důležité. Lidé, kteří mají ve svém okolí dobré přátelé a rodinné zázemí, mají lepší imunitu, jsou méně často nemocní, a dokonce lépe odpovídají na očkovací látky.

Partnerské vztahy znamenají ještě jeden nezanedbatelný přínos pro naše zdraví – lidem, kteří mají sex alespoň jednou týdně, se zvyšuje hladina imunoglobulinu A v těle. Tato protilátka brání průchodu škodlivých mikroorganismů do těla.

Nevyhýbejte se lidem

Jak tedy vyplývá z výše řečeného, osamělost je nejen nepříjemná, ale škodí nám i po fyzické stránce. Jak se z ní co nejrychleji vymanit? Důležité je udělat první krok.

  1. Prolomte svou samotu. Nevyhýbejte se společenským příležitostem. Posezení s dobrou knihou je sice skvělý program na večer, tentokrát však raději vyrazte ven. Kontaktujte staré přátelé nebo se seznamte s někým novým.
  2. Choďte na procházky. Chůze prospívá vašemu zdraví a pobyt v přírodě vede ke zmírnění projevů deprese. Navíc je to příležitost, jak potkat nové lidi, narazit na ně můžete třeba na lavičce v parku.
  3. Pořiďte si domácího mazlíčka. Zvíře vám pomůže zbavit se pocitu prázdného domova, a když s ním vyrazíte na procházku, můžete se díky svému čtyřnohému kamarádovi seznámit se spoustou jeho obdivovatelů a s dalšími hrdými majiteli psů.
  4. Nebuďte na své problémy sami. K osamělosti a sociální izolaci může vést i dlouhodobá nemoc. Kontaktuje ty, kteří jsou na stejné lodi a sdružují se například v pacientské organizaci. Budete mít společné téma a můžete si navzájem pomoci.

Výzkumy dokazují, že lidé s dobrými mezilidskými vztahy, kteří mají dostatečnou oporu mezi blízkými, jsou zdravější než ti, kteří žijí osamělým životem. Dobré vztahy jsou spolu s pravidelným pohybem, udržováním si přiměřené váhy, kvalitní stravou a pravidelným spánkovým režimem základem pevného zdraví.

(dos)

 

Zdroje:

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/how-use-your-immune-system-stay-healthy
https://www.healthline.com/health/loneliness#who-gets-lonely
https://www.webmd.com/cold-and-flu/qa/can-loneliness-or-isolation-affect-your-immune-system

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK