#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Proč je včasný záchyt sekundární imunodeficience důležitý

Sekundární imunodeficience (SID) je porucha funkce imunitního systému způsobená celou řadou příčin. Na rozdíl od té primární se jedná o stav získaný, který nejčastěji postihuje dospělé a většinou mívá méně závažný průběh. I přesto jde o stav, o kterém je třeba vědět a včas ho zachytit.

Jak již bylo řečeno, sekundární imunitní nedostatečnost provází celou řadu onemocnění. Konkrétně může doprovázet různé chronické stavy, jako jsou infekce, cukrovka, chronické záněty, chronická ledvinná či jaterní nedostatečnost, nádorová onemocnění (leukemie, mnohočetný myelom a další), podvýživa a nedostatek specifických živin nebo stav po odstranění sleziny, ve spojitosti se změnami v organismu se objevuje také u osob ve starším věku. Způsobovat ji mohou i různé léky, například chemoterapeutika nebo imunosupresiva. Pro ošetřující lékaře je proto nutné mít u těchto pacientů možnost rozvoje poruchy imunity na paměti a včas jej zachytit, stejně může pomoci i pacient, pokud si bude všímat varovných příznaků.

Včasný záchyt sekundární imunodeficience

Pacienti s imunitní nedostatečností trpí na častější infekce, které mohou trvat delší dobu a špatně reagují na klasickou léčbu. Při infekcích se objevují komplikace či jde rovnou o těžký průběh, například s nutností hospitalizace. Ke slovu mohou přijít také infekce netypickými patogeny nebo takovými, které by u zdravého jedince infekci nezpůsobily (tzv. oportunní infekce). Často jde o opakované respirační a močové infekce, kožní a slizniční infekce nebo záněty spojivek.

O častějším výskytu infekcí a zánětů je vhodné informovat svého ošetřujícího lékaře, který může provést další testy, vedoucí eventuálně k diagnostice sekundární imunitní nedostatečnosti. Nemusíte se bát, nejde o zdlouhavé vyšetřování na všechny způsoby – jako základ postačí krevní odběry a imunologické vyšetření, které dál posoudí, jaké složky imunitního systému jsou zasaženy. Od toho se pak odvíjí i následující terapie.

Proč je nutné na problém s imunitou přijít včas? Jeho nerozpoznání totiž může vést až k závažným komplikacím, a to především u zranitelných pacientů, jako jsou ti s HIV/AIDS nebo s nádorovým onemocněním krve či mízních uzlin. Včasný záchyt zlepšuje prognózu a tím i kvalitu života pacienta.

Pokud jde o pacienty s HIV/AIDS, kteří o svém onemocnění ještě nevědí – vzhledem k moderním možnostem v léčbě této infekce jsou včasná diagnostika a podchycení navazující imunitní nedostatečnosti životně důležité a mohou jim výrazně prodloužit život.

Pokud patříte mezi pacienty se zmíněnými chronickými nemocemi nebo jinou z příčin SID a trpíte na častější či těžší infekce, určitě se obraťte na svého ošetřujícího lékaře (ať už praktika, či specialistu, který se o vás s ohledem na toto onemocnění stará – např. hematologa nebo nefrologa). Ten může provést jednoduchá a rychlá vyšetření, která už dokážou napovědět, jestli je něco s vaším imunitním systémem v nepořádku, a eventuálně problém dále řešit.

Pokud máte podezření na poruchu imunitního systému i bez toho, že se léčíte nebo jste sledováni s některou z nemocí (stavů), které SID způsobují, i tak potíže konzultujte se svým praktikem. Může se jednat o příznak ještě nezjištěného onemocnění anebo třeba o primární imunitní nedostatečnost.

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK