Otestujte se

Otestujte se – jste ohroženi poruchou imunity?

Odpovězte na deset otázek a dozvíte se, zda nejste ohroženi poruchou imunity. Dotazník Vám zabere jen několik minut.

Dítě

Počet zbývajících otázek: 10
Prodělalo vaše dítě během uplynulého roku čtyři- nebo vícekrát zánět středního nebo zevního ucha?
Prodělalo vaše dítě během posledního roku dva nebo více zánětů vedlejších nosních dutin?
Užívalo vaše dítě někdy během svého života antibiotika po dobu dvou měsíců nebo déle, aniž by antibiotika řádně zabrala a dítě se zcela uzdravilo?
Prodělalo vaše dítě dva nebo více zápalů plic během uplynulého roku?
Má vaše dítě problémy s přírůstkem hmotnosti, tedy stále si drží stejnou váhu, nebo dokonce hubne? Je růst vašeho dítěte opožděný – v posledním roce vůbec nevyrostlo? (Hmotnost i výšku dítěte by měl kontrolovat praktický lékař pro děti a dorost při preventivních prohlídkách. Pokud si nejste jisti, poraďte se s ním.)
Vyskytují se u vašeho dítěte opakovaně abscesy, tj. hnisavé záněty („kapsy“) podkoží nebo různých orgánů (např. abscesy zubů či mandlí)?
Vyskytují se u vašeho dítěte opakovaně kvasinkové infekce úst, tj. bílý bolestivý povlak v ústech („moučnivka“), nebo plísňová onemocnění kůže?
Stává se, že při infekcích u vašeho dítěte antibiotika nezaberou a je třeba, aby dítě dostalo antibiotika nitrožilně za pobytu v nemocnici?
Prodělalo vaše dítě dvě nebo více závažných infekcí včetně sepse (otravy krve)?
Vyskytuje se v rodině někdo, u koho byla diagnostikována primární porucha imunity?

Dospělý

Počet zbývajících otázek: 10
Prodělal/a jste během uplynulého roku dvakrát nebo vícekrát zánět středního nebo zevního ucha?
Prodělal/a jste během posledního roku dva nebo více zánětů vedlejších nosních dutin? (Pokud netrpíte alergií.)
Prodělal/a jste opakovaně zápal plic – minimálně jednou ročně v posledních dvou letech nebo více let po sobě?
Trpíte chronickým průjmem a ztrácíte hmotnost?
Vracejí se vám virové infekce – rýma, opary, bradavice, kondylomata (genitální bradavice)?
Vyskytují se u vás opakovaně abscesy, tj. hnisavé záněty („kapsy“) podkoží nebo různých orgánů (např. abscesy zubů, mandlí, vaječníků)?
Vyskytují se u vás opakovaně kvasinkové infekce úst, tedy bílý bolestivý povlak v ústech (zvaný „moučnivka“), nebo plísňová onemocnění kůže?
Stává se, že při infekcích u vás antibiotika nezaberou a je třeba, abyste dostával/-a antibiotika nitrožilně za pobytu v nemocnici?
Onemocněl/a jste někdy infekcí způsobenou bakterií ze skupiny atypických mykobakterií? Jde o bakterie příbuzné tuberkulóze, které u zdravých lidí nevyvolávají obtíže, ale mohou být příčinou onemocnění u jedinců s poruchou imunity.
Vyskytuje se ve vaší rodině někdo, u koho byla diagnostikována primární porucha imunity?

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.