Vojtíšek kvůli vážné nemoci ve třech měsících podstoupil transplantaci kostní dřeně

Vojtíšek byl loni vůbec první český pacient, kterému byla pomocí novorozeneckého screeningu diagnostikována těžká kombinovaná imunodeficience (Severe Combined Immunodeficiency Disease = SCID). Bylo to jen několik týdnů poté, co bylo testování na SCID do tohoto screeningu zařazeno.

Život rodiny malého chlapečka se tím okamžikem doslova převrátil naruby – okamžité ukončení kojení, izolace před okolním světem, strach, nejistota, hledání vhodného dárce kostní dřeně a samotná transplantace. Podívejte se na unikátní video natočené s rodinou Vojtíška včetně jeho brášky – dárce kostní dřeně. Vše proběhlo ve spolupráci s lékaři Fakultní nemocnice Motol v Praze.

C-ANPROM/CZ/PO/0014 ÚNOR 2023

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.