Trhat, nebo netrhat nosní a krční mandle u pacientů s častými infekcemi?

Trhání nosních a krčních mandlí se často diskutuje nejen u dětí trpících opakovanými rýmami, respektive angínami. Vždy je však třeba zvážit pro a proti operačního výkonu u konkrétního pacienta, zvláště pokud je u něj diagnostikována vrozená porucha imunity.

Kdy konkrétně je zvažováno trhání mandlí?

Tonzilektomie (úplné chirurgické odstranění obou nosních nebo krčních mandlí) je jednou z možností řešení častých infekcí (zejména angín, odborně tonsilitid), respektive v případě, pokud se je opakovaně nedaří zaléčit běžnými antibiotiky. Lékaři ji také zvažují při rozvoji tzv. peritonzilárního abscesu, tedy při komplikaci angíny, kdy se zánět přesune na okolní tkáň.1 Dále se provádí u pacientů s dechovými obtížemi (nejen) ve spánku v souvislosti se zvětšením mandlí. Ty mohou být zvětšené vrozeně, anebo právě vlivem častých infekcí.

Typickými příznaky angíny jsou:

O častých angínách, kdy může být tonzilektomie zvažována, hovoříme tehdy, pokud se objevily:

Proč jsou právě nosní a krční mandle náchylné k infekcím?

Nosní a krční mandle jsou první linií obrany imunitního systému proti vstupu bakterií a virů do dýchacího a trávicího traktu. Právě proto jsou náchylné k infekcím, přičemž ty jsou nejčastější v dětství. Někteří pacienti se oprávněně obávají, že odstranění mandlí jejich imunitní systém oslabí, a budou tak k infekcím ještě náchylnější. Nicméně žádná ze studií tyto obavy nepotvrdila. Odstranění krčních mandlí má naopak za cíl snížit frekvenci zejména bakteriálních infekcí (angín).2 V případě nosní mandle jde o úlevu od rým a zánětů středního ucha.

Jak odstranění mandlí probíhá?

Odstranění mandlí se provádí na ORL oddělení v krátké celkové anestezii. Doba zotavení je obvykle 10 až 14 dnů.2 Přestože se nejedná o náročný výkon, má stejně jako jiné operace svá rizika a není zaručeno, že přinese výše zmíněný efekt z dlouhodobého hlediska. Mezi možné, avšak naštěstí ne časté komplikace patří krvácení z operační rány, otok v dutině ústní, zanesení infekce do operační rány či nežádoucí účinek anestezie (např. zvracení). Běžně si pacienti po operaci stěžují na bolestivost při polykání, které však do několika dní odezní. Po výkonu je vhodné užívat podle potřeby léky proti bolesti, dodržovat klidový režim, dostatečný příjem tekutin a kašovitou stravu.

Pro a proti operace musí vždy zvážit lékař

Byla provedena řada studií, které hodnotily výskyt infekcí po operačním odstranění mandlí, s následujícími výsledky:

Někdy dochází ke snížení frekvence infekcí i bez operace, a proto lékař musí vždy zvážit pro a proti odstranění mandlí u konkrétního pacienta. U alergiků nebo pacientů s vrozenou poruchou imunity je navíc vhodné znát i názor alergologa/imunologa.

(mafi)

Zdroje:

1 Kolektiv autorů. Tonsillectomy. Mayo Clinic 2020. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tonsillectomy/about/pac-20395141.

2 Kolektiv autorů. When is tonsil surgery a good idea in adults? Informed Health 2019. Dostupné na: https://www.informedhealth.org/when-is-tonsil-surgery-a-good-idea-in-adults.html.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.