#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Trhat, nebo netrhat nosní a krční mandle u pacientů s častými infekcemi?

Trhat, nebo netrhat nosní a krční mandle u pacientů s častými infekcemi?

13. 12. 2022

Trhání nosních a krčních mandlí se často diskutuje nejen u dětí trpících opakovanými rýmami, respektive angínami. Vždy je však třeba zvážit pro a proti operačního výkonu u konkrétního pacienta, zvláště pokud je u něj diagnostikována vrozená porucha imunity.

Kdy konkrétně je zvažováno trhání mandlí?

Tonzilektomie (úplné chirurgické odstranění obou nosních nebo krčních mandlí) je jednou z možností řešení častých infekcí (zejména angín, odborně tonsilitid), respektive v případě, pokud se je opakovaně nedaří zaléčit běžnými antibiotiky. Lékaři ji také zvažují při rozvoji tzv. peritonzilárního abscesu, tedy při komplikaci angíny, kdy se zánět přesune na okolní tkáň. Dále se provádí u pacientů s dechovými obtížemi (nejen) ve spánku v souvislosti se zvětšením mandlí. Ty mohou být zvětšené vrozeně, anebo právě vlivem častých infekcí.

Typickými příznaky angíny jsou:

  • bolesti v krku,
  • zvýšená teplota nebo horečka,
  • zduření mandlí, přítomnost povlaků či čepů na mandlích a
  • zduření či bolestivost krčních uzlin.

O častých angínách, kdy může být tonzilektomie zvažována, hovoříme tehdy, pokud se objevily:

  • minimálně sedmkrát za poslední rok,
  • minimálně vždy pětkrát (tedy dohromady desetkrát) ve dvou posledních letech nebo
  • minimálně třikrát (dohromady devětkrát) v posledních třech letech.

Proč jsou právě nosní a krční mandle náchylné k infekcím?

Nosní a krční mandle jsou první linií obrany imunitního systému proti vstupu bakterií a virů do dýchacího a trávicího traktu. Právě proto jsou náchylné k infekcím, přičemž ty jsou nejčastější v dětství. Někteří pacienti se oprávněně obávají, že odstranění mandlí jejich imunitní systém oslabí, a budou tak k infekcím ještě náchylnější. Nicméně žádná ze studií tyto obavy nepotvrdila. Odstranění krčních mandlí má naopak za cíl snížit frekvenci zejména bakteriálních infekcí (angín). V případě nosní mandle jde o úlevu od rým a zánětů středního ucha.

Jak odstranění mandlí probíhá?

Odstranění mandlí se provádí na ORL oddělení v krátké celkové anestezii. Doba zotavení je obvykle 10 až 14 dnů. Přestože se nejedná o náročný výkon, má stejně jako jiné operace svá rizika a není zaručeno, že přinese výše zmíněný efekt z dlouhodobého hlediska. Mezi možné, avšak naštěstí ne časté komplikace patří krvácení z operační rány, otok v dutině ústní, zanesení infekce do operační rány či nežádoucí účinek anestezie (např. zvracení). Běžně si pacienti po operaci stěžují na bolestivost při polykání, které však do několika dní odezní. Po výkonu je vhodné užívat podle potřeby léky proti bolesti, dodržovat klidový režim, dostatečný příjem tekutin a kašovitou stravu.

Pro a proti operace musí vždy zvážit lékař

Byla provedena řada studií, které hodnotily výskyt infekcí po operačním odstranění mandlí, s následujícími výsledky:

  • pacienti, kteří podstoupili operaci, si během prvních šesti měsíců stěžovali jedenkrát na bolest v krku a nemocnost u nich byla o 10–35 dní kratší,
  • pacienti, kteří operaci nepodstoupili, si ve stejném časovém období stěžovali na bolest v krku dva- až sedmkrát.

Někdy dochází ke snížení frekvence infekcí i bez operace, a proto lékař musí vždy zvážit pro a proti odstranění mandlí u konkrétního pacienta. U alergiků nebo pacientů s vrozenou poruchou imunity je navíc vhodné znát i názor alergologa/imunologa.

(mafi)

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK