Když dojde k poruše imunity, obranyschopnost našeho organismu nefunguje, jak by měla, což vede ke vzniku řady onemocnění a zdravotních obtíží.
Poruchy imunity je možné rozdělit do několika skupin, přičemž dělení lze založit na tom, jaké složky obranyschopnosti jsou poškozeny, zda je obranyschopnost nadměrně aktivní, nebo naopak nepracuje dostatečně, zda jsou vrozené, nebo získané v průběhu života.
Když tělo útočí samo na sebe
V souvislosti s poruchami imunity se můžeme setkat s pojmem autoimunitní onemocnění. Označují se tak nemoci, které mají původ v nestandardní reakci imunitního systému vůči vlastnímu organismu. Tělo v takových případech de facto útočí samo proti sobě. Autoimunitní onemocnění se mohou zpočátku projevovat například opakující se zvýšenou teplotou, únavou nebo dalšími problémy nejasného původu. Mezi nejznámější autoimunitní onemocnění patří například:
- systémový lupus (celoživotní onemocnění, při kterém pacienti trpí záněty a jejich vlastní imunita poškozuje tkáně, například kůži),
- revmatoidní artritida (záněty kloubů způsobené napadením kloubní výstelky vlastním imunitním systémem),
- roztroušená skleróza (chronické onemocnění postihující centrální nervovou soustavu),
- některé typy myopatie (ochabování svalstva).
Poruchy vrozené i získané
Vrozené poruchy imunity způsobené mutací genů se označují primární imunodeficity (PID). Pacienti s PID trpí opakovanými infekcemi postihujícími například střední ucho, plíce nebo průdušky. Mohou mít i různé kožní či další problémy. Mezi primární imunodeficity patří mimo jiné těžká kombinovaná imunodeficience, běžná variabilní imunodeficience nebo DiGeorgeův syndrom. Získané poruchy imunity, označované jako sekundární, jsou způsobeny vnějšími faktory – například viry nebo léky potlačujícími obranyschopnost.
Imunita je zásadní i pro alergiky
Nepřiměřenou reakci imunitního systému na jinak neškodný antigen, tedy látku vyvolávající produkci protilátek, velmi dobře znají také alergici. Mezi alergické problémy patří například sezónní alergická rýma, potravinové alergie či atopický ekzém. Tato onemocnění mají velmi různorodé projevy v závislosti na druhu a stupni přecitlivělosti imunitního systému. Podle toho se také nastavuje jejich léčba.
(pak)
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_disorder