Přestaňte kouřit, posílíte tím svou imunitu

To, že kouření škodí plicím, ví i malé dítě. Podstatně méně lidí si ale uvědomuje, že výrazně ovlivňuje i imunitu. Proč se naše obranyschopnost zlepší, když přestaneme kouřit?

Kouření tabáku zvyšuje obecně riziko infekcí dýchacích cest, například zánětu průdušek nebo zápalu plic. Infekce se u kuřáků objevují častěji a trvají déle – kouření totiž ničí protilátky v krvi, které bojují proti onemocnění. Komplikovaněji a déle se u nich hojí také zranění a rány. Při kouření je v těle menší dostupnost antioxidantů, zejména vitaminu C. A v neposlední řadě může kouření způsobit také vznik autoimunitního onemocnění, například chronické plicní nemoci, při níž vlastní imunita napadá plicní buňky. Kuřáci se také musejí vyrovnat s větším rizikem revmatu a sklerózy.

Jak zlepšit obranyschopnost organismu?

Ke snížení rizik spojených s kouřením napomůže zdravé stravování, sport, pohyb venku či vitaminy. Jediné dlouhodobé řešení ale představuje skoncování s cigaretami nadobro. Už za 72 hodin od zhasnutí poslední cigarety se tělo zcela očistí od nikotinu, což se ihned projeví na zlepšení zdravotního stavu. Přestat s kouřením má tedy smysl kdykoliv. Ale jak na to?

K dispozici je mnoho dostupných služeb, které pomáhají s odvykáním – lékáren specializovaných na poradenství při odvykání kouření, center pro závislé na tabáku nebo Národní linky pro odvykání kouření. Kuřáci mohou odvykat pod odbornou péčí s pomocí léků, doplňků a s psychosociální podporou. Jiní otestují svoji vůli a pustí se do odvykání na vlastní pěst. Těm se může hodit pár následujících rad:

Pět tipů pro odvykání

  1. Zjistěte, co vám způsobuje chuť na cigaretu, a vyhýbejte se tomu.
  2. První dny budou nejhorší – mějte k dispozici oporu v okolí či odborníkovi.
  3. Nepoddávejte se chuti – zabavte mozek, ruce či ústa něčím jiným.
  4. Vyzkoušejte nové aktivity s lidmi, kteří nekouří.
  5. Nezapomeňte se za své úspěchy na cestě k nekuřáctví odměňovat!

(krif)

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/smoking-cessation/quit-smoking#2

https://smokefree.gov/quit-smoking/why-you-should-quit/health-effects

https://vapingdaily.com/smoking-effects/smoking-and-the-immune-system/

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.