Podceňovat norovirové infekce se nevyplácí, obzvláště u rizikových skupin

Norovirové infekce vyvolávají skupiny virů pojmenovaných podle amerického města Norwalk, v němž byl v roce 1972 norovirus poprvé izolován z průjmové stolice pacienta postiženého gastroenteritidou. Lidské noroviry trápí celosvětovou populaci formou epidemií. Postihují jak skupiny dětí, tak dospělých, a to po celý rok. Obzvláště ohroženy jsou jimi rizikové skupiny nemocných, do nichž spadají i pacienti s PID.

Norovirové onemocnění u pacienta typicky vyvolává průjem vodnatého charakteru, nevolnost, křeče v břiše, zvracení, bolesti hlavy a svalů a silnou únavu. V některých případech pacient trpí teplotou okolo 38 °C. Kvůli opakovaným průjmům a zvracení se velmi rychle dehydratuje. Inkubační doba onemocnění je velmi krátká, pohybuje se v pouhých hodinách (10–51 hodin) od setkání s nákazou. U zdravých lidí se v souvislosti s ní není vcelku čeho obávat. Akutní fáze obvykle trvá 24 hodin a do 48 hodin nepříjemné průvodní jevy infekce obvykle vymizí. Zcela jiná je situace u rizikových skupin pacientů…

Noroviry ohrožují zejména rizikové skupiny

Rizikovými skupinami jsou obzvláště uzavřené komunity straších osob v domovech důchodců, pacienti po transplantacích, lidé s nedostatečně funkčním imunitním systémem nebo dlouhodobě ležící pacienti. Velmi často se onemocnění objevuje v polouzavřených kolektivech, jako jsou kojenecké ústavy, nemocnice či lodní posádky. Dále pak ve vojsku, ve školách a v rekreačních zařízeních nebo v průběhu delších sportovních aktivit a soutěží, při stanování nebo během cestování. Tedy všude tam, kde je možnost širšího styku většího množství lidí. Zvláště ve skupinách hodně malých dětí a starších oslabených pacientů může být průběh norovirové nákazy kvůli rychlé ztrátě tekutin a minerálů fatální.

Vakcína proti norovirům zatím není k dispozici

Velmi důležitou obranou proti norovirům je izolace nemocných, užití dezinfekčních prostředků s protivirovou aktivitou a správná a důsledná osobní hygiena. Šíření onemocnění je velice rychlé, stačí blízký kontakt s nemocnou osobou. Mezi známé způsoby šíření norovirů patří tzv. fekálně-orální cesta, stejně jako šíření virových částic vzduchem. Velkým problémem jsou kontaminované potraviny a voda. Prodělané norovirové onemocnění bohužel neznamená, že jím pacient již nemůže znovu onemocnět. 

Očkovací látka proti norovirům je dlouhodobě žádaná, nicméně dosud nebyla uvedena na trh. V tuto chvíli běží testování několika látek: Celkem pět různých vakcín je ve fázi preklinického testování, ústně podávaná monovalentní vakcína a bivalentní do svalu podávaná vakcína jsou ve stadiu klinických testů. Nicméně dosud není v lékařských ordinacích pro pacienty k dispozici žádná vakcína, a tak je třeba se soustředit zejména na preventivní protiepidemická opatření.

Protiepidemická opatření proti norovirům

Při výskytu norovirových infekcí je velmi důležité nemocného okamžitě izolovat od kolektivu, ať už doma, nebo v nemocnici, a vyčlenit mu jeho vlastní hygienické pomůcky. Veškeré oblečení, ručníky a ložní prádlo je nutné prát samostatně a dezinfikovat je. Stejně tak je třeba dezinfikovat pomocí přípravků s protivirovými účinky toalety, které nemocní používají. Samozřejmostí je praktikování základních pravidel osobní hygieny, správného a častého mytí rukou. Kromě mýdla je třeba používat kosmetické přípravky s antivirovými účinky. Pokud onemocní norovirovou infekcí lidé pracující v potravinářském průmyslu, smí se vrátit do svého zaměstnaní nejdříve 48 hodin po odeznění posledních obtíží. Zastavení epidemií norovirových infekcí v místech jako např. na výletních lodích či nemocničních zařízeních je velmi náročné z hlediska sanace infekce dezinfekčními opatřeními. Není totiž vhodné používat dezinfekce obsahující alkohol, které na noroviry nepůsobí.

Norovirová onemocnění se vyskytují na celém světě. U dětí vyvolávají okolo 30 %, u dospělých dokonce okolo 50 % všech nebakteriálních gastroenteritid. Onemocnění se vyskytuje po celý rok. Nejvyšší počty pacientů se objevují během zimních měsíců. 

(vb)

 

Zdroj:

Viral Gastroenteritis Subcommittee of the Scientific Advisory Committee of the National Disease Surveillance Centre. National Guidelines on Management of Outbreaks of Norovirus Infection in Healthcare Settings. National Disease Surveillance Centre: Dublin, 2004. ISBN: 0-9540177-4-9. 

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.