Pěstujete kvalitní vztahy? Posilujete tím svou imunitu!

Pravidelné cvičení, otužování, zdravé stravování, … Není žádným překvapením, že právě tyto činnosti udržují náš imunitní systém v dobré kondici. Věděli jste ale, že své imunitě přispíváte i tím, jaké mezilidské vztahy navazujete?

Zdraví hledejte v rodině

Nedávno bylo zjištěno, že lidé s blízkými partnerskými a přátelskými vztahy a celkově pevnější sociální sítí mají tendenci být zdravější a žít déle v porovnání s těmi, kteří se společensky izolují. Dobré mezilidské vazby zdá se prospívají jak našemu srdečně-cévnímu systému, tak duševnímu zdraví, dokonce i naší imunitě.

Důvodů, které k těmto přínosům vedou, může být hned několik. Tím prvním je příkladnější zdravější chování, kterému mezilidské vztahy nahrávají. Například jedinci žijící v manželství obecně méně holdují alkoholu a drogám, méně kouří a více se starají o své zdraví. Partneři a celé rodiny si vytváří zdravotní návyky, podle kterých se řídí a v jejichž dodržování se vzájemně kontrolují a podporují. Podobně může fungovat přítomnost dětí v rodině, jimž chtějí být rodiče příkladem a pro které chceme zůstat zdraví, nebo pravidelné navštěvování příbuzných, kteří se o naše zdraví zajímají.

Nezapomínejte ani na pravidelný sex

Kromě vazeb v rodině a s přáteli napomáhají k posílení imunitního systému podle odborníků také kvalitní sexuální vztahy. Provedené studie odhalily, že praktikování sexu jednou či dvakrát týdně zvyšuje v organismu hladiny imunoglobulinu A, bílkoviny, která je pro správné fungování imunity nezbytná. Sex naší imunitě prospívá i tím, že přispívá k omezení každodenního stresu a zlepšuje spánek.

Kvalitní mezilidské vztahy obecně příznivě ovlivňují celou řadu dalších fyziologických dějů, jako je například odpověď srdce na stres či správný vývoj imunitního systému v dětství a jeho následné fungování v dospělosti. Pokud si chcete udržet pevné zdraví a dobrou obranyschopnost, vsaďte na komplexní přístup. Vedle zdravé životosprávy se zaměřte také na své vztahy a aktivně o ně pečujte. Pevná síť nejbližších se vám navíc jistě vyplatí i v jiných oblastech než jen těch zdravotních.

(veri)

 

Zdroj:

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/how-use-your-immune-system-stay-healthy 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150158/

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.