Pacienti s PID by se měli očkovat třetí dávkou proti covidu-19

Již druhý rok se místo tradičního pacientského setkání uskutečnil edukační online seminář. Pochopitelně i tentokrát jeho obsah do značné míry ovlivňovala pandemie covid-19. Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D., mj. prezentovala výsledky studií jedinců s poruchami imunity, kteří se nechali očkovat proti covidu-19. Závěrem doporučila, aby se tito pacienti (až na výjimky všichni – stejně jako běžná populace) nechali očkovat i třetí dávkou vakcíny.

S garantkou edukačního semináře, primářkou Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol prof. MUDr. Annou Šedivou, DSc., pak části pacientům s PID, u nichž vakcinace proti covidu-19 nemusí být zcela efektivní, doporučily v případě nákazy podání monoklonálních protilátek. Seminář obsahoval celkem pět zajímavých přednášek. Velmi poutavou částí setkání – na téma práva i povinnosti pacientů při poskytování zdravotní péče – byla mj. prezentace MUDr. Mgr. Jolany Těšinové, Ph.D., z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK.  Pokud jste nestihli sledovat seminář online, můžete jej zhlédnout v našem videozáznamu.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.