Pacienti s HAE a covid-19? Většinou mírný průběh

Stejně jako v loňském roce i letos byl edukační online seminář rozdělen na dvě části, kdy ta druhá se věnovala pacientům s hereditárním angioedémem (HAE). Garantka této části setkání MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol prezentovala několik různých studií, které zkoumaly, zda je u pacientů s HAE zvýšené riziko závažného průběhu covidu-19. Sledování v různých částech světa ukázalo, že ve většině případů mají tito nemocní jen mírný průběh nákazy. Zároveň však výsledky české studie upozornily, že třetina pozorovaných českých pacientů měla v průběhu nemoci covid-19 zvýšenou frekvenci atak HAE.

Seminář obsahoval i další prezentace, předsedkyně pacientské organizace HAE Junior Camelia Isaic mj. prezentovala průzkum na téma život s HAE v období pandemie covidu-19. Videozáznam semináře je ke zhlédnutí i na našich stránkách.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.