#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Nepodceňujte varovné známky poruch imunity

Nepodceňujte varovné známky poruch imunity

1. 4. 2019

Čas hraje při odhalení poruch imunity hlavní roli. Správné a hlavně včasné odhalení nemoci je totiž nesmírně důležité. Zejména u nejtěžších pacientů může rozhodovat o délce života.

Vrozené poruchy imunity představují v současné době skupinu více než 300 různých onemocnění, u kterých byla objevena konkrétní chyba v genech, které řídí imunitní systém. Projevy poruch imunity jsou velmi pestré a často se u jednotlivých pacientů liší. Někdy jsou patrné na první pohled, jindy se obtíže maskují, takže mohou nějakou dobu unikat pozornosti.

Pomoc vyhledejte včas

Správné a hlavně včasné odhalení onemocnění imunity je nesmírně důležité. U nejtěžších pacientů, kde jedinou cestu k vyléčení představuje transplantace kostní dřeně, hraje hlavní roli čas. Každý den zpoždění může snižovat vyhlídky na záchranu života. Ale i v lehčích případech znamená včasné odhalení velkou pomoc. Výrazně se zmenší následky onemocnění a nemocný člověk se může lépe vrátit zpět do plnohodnotného života, nejen k práci a k rodině, ale i ke svým koníčkům. Z těchto důvodů by se rozhodně neměly podceňovat varovné signály, kterými dává imunita najevo, že s ní není něco v pořádku a že potřebuje rychlou a účinnou pomoc.

Příznakem poruchy imunity mohou být časté infekce

  • U dětí je třeba ambulanci imunologa vyhledat v případě, že prodělají v průběhu jednoho roku 4 a více zánětů středního ucha, 2 a více zánětů vedlejších dutin nosních nebo 2 a více zápalů plic.
  • Podezření by měla vyvolat situace, kdy jsou antibiotika podávána víc než dva měsíce (s malým či jen krátkodobým efektem), nebo tam, kde je bylo nezbytné podávat do žíly při pobytu v nemocnici.
  • Alarmující jsou vždy závažné infekce probíhající hluboko v kůži či ve vnitřních orgánech, ať už s tvorbou hnisu, nebo i bez něj.
  • Rozhodně také není v pořádku, pokud větší část kůže a sliznic zachvátí plísně.
  • Může se však stát, že jediné, co nás může varovat, je, že miminko neprospívá, jak by mělo (vzhledem ke svému věku zaostává v délce i váze).
  • Pokud se někdo v příbuzenstvu léčil s poruchami imunity anebo se v rodině tradují nevysvětlitelná úmrtí v kojeneckém věku, měla by se vždy prošetřit i na první pohled zcela zdravá miminka.

S vyšetřením neváhejte

U dospělých jsou varovné známky podobné. Typický může být dlouhodobě trvající průjem spojený s výraznějším váhovým úbytkem, závažné infekce vyvolané obyčejnými viry či bakteriemi, které si za normálních okolností zdravého dospělého člověka ani nevšimnou.

V případě, že máte podezření, že by se mohlo jednat o tento problém, neváhejte a poraďte se se svým praktickým lékařem, který buď vaše obavy rozptýlí, anebo vás odešle na vyšetření k odborníkovi.

Nejste si jistí, zde se Vás či Vašeho dítěte onemocnění týká? Otestujte se během chvilky.

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK