Nepodceňujte varovné známky poruch imunity

Čas hraje při odhalení poruch imunity hlavní roli. Správné a hlavně včasné odhalení nemoci je totiž nesmírně důležité. Zejména u nejtěžších pacientů může rozhodovat o délce života.

Vrozené poruchy imunity představují v současné době skupinu více než 300 různých onemocnění, u kterých byla objevena konkrétní chyba v genech, které řídí imunitní systém. Projevy poruch imunity jsou velmi pestré a často se u jednotlivých pacientů liší. Někdy jsou patrné na první pohled, jindy se obtíže maskují, takže mohou nějakou dobu unikat pozornosti.

Pomoc vyhledejte včas

Správné a hlavně včasné odhalení onemocnění imunity je nesmírně důležité. U nejtěžších pacientů, kde jedinou cestu k vyléčení představuje transplantace kostní dřeně, hraje hlavní roli čas. Každý den zpoždění může snižovat vyhlídky na záchranu života. Ale i v lehčích případech znamená včasné odhalení velkou pomoc. Výrazně se zmenší následky onemocnění a nemocný člověk se může lépe vrátit zpět do plnohodnotného života, nejen k práci a k rodině, ale i ke svým koníčkům. Z těchto důvodů by se rozhodně neměly podceňovat varovné signály, kterými dává imunita najevo, že s ní není něco v pořádku a že potřebuje rychlou a účinnou pomoc.

Příznakem poruchy imunity mohou být časté infekce

S vyšetřením neváhejte

U dospělých jsou varovné známky podobné. Typický může být dlouhodobě trvající průjem spojený s výraznějším váhovým úbytkem, závažné infekce vyvolané obyčejnými viry či bakteriemi, které si za normálních okolností zdravého dospělého člověka ani nevšimnou.

V případě, že máte podezření, že by se mohlo jednat o tento problém, neváhejte a poraďte se se svým praktickým lékařem, který buď vaše obavy rozptýlí, anebo vás odešle na vyšetření k odborníkovi.

Nejste si jistí, zde se Vás či Vašeho dítěte onemocnění týká? Otestujte se během chvilky.

Zdroje:

Picard C., Bobby Gaspar H., Al-Herz W., Bousfiha A., Casanova J.-L., Chatila T., et al. International Union of Immunological Societies: 2017 Primary Immunodeficiency Diseases Committee Report on Inborn Errors of Immunity. J Clin Immunol. 2018 Jan; 38 (1): 96–128.

10 warning signs of PI. [online] Jeffrey Modell Foundation’s Global PI Village, 2014. Dostupné na: http://www.info4pi.org/library/educational-materials/10-warning-signs-foreign-languages

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.