#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Mám podezření na poruchu imunity. Co mám dělat?

Mám podezření na poruchu imunity. Co mám dělat?

5. 9. 2019

Pokud máte podezření na poruchu imunity a nevíte, jak postupovat, následující text je určen právě vám.

Vyšetření u praktického lékaře

Ze všeho nejdříve byste měli navštívit svého praktického lékaře. Vyslechne vaše obtíže a vyptá se na další okolnosti. Na základně získaných informací u vás může provést základní laboratorní odběry a/nebo vás ještě odeslat k jinému odborníkovi (např. specialistovi ORL, gastroenterologovi, kožnímu lékaři). V případě trvajícího podezření na poruchu imunity vám vydá doporučení do ambulance spádového klinického alergologa a imunologa.

Vyšetření u klinického alergologa a imunologa

Česká republika patří k zemím, kde je součástí jednoho oboru zároveň alergologie i imunologie. Může vám tak být vyloučena alergie, která někdy vytváří obraz časté nemocnosti. Projevuje se jako dlouhodobě trvající či vracející se rýma, opakované záněty dutin, přetrvávající kašel a podobně. Budou vám pravděpodobně provedeny kožní testy a vyloučeno astma.

Kožní testování se provádí na vnitřní straně předloktí. Zdravotní sestra vám na toto místo postupně nakape kapičky, které obsahují výtažky nejčastějších alergenů vyrobené z různých druhů pylových zrn, roztočů, plísní nebo zvířat. Pokožka se pak lehce poškrábe kopíčkem. Několik minut se vyčká a následně zhodnotí, zda v některém místě nedošlo k nadměrné reakci, značící podezření na alergii.

Astma se často projevuje suchým dráždivým kašlem, pískáním na průduškách a zkráceným dechem. Lze ho potvrdit či vyloučit pomocí tzv. funkčních testů. Nemocný dle pokynů zdravotní sestry fouká do různých přístrojů spojených s počítačem a je mu tak nepřímo změřen např. průsvit průdušek nebo přítomnost alergického zánětu.

Současně je možné provést i základní vyšetření imunitního systému pomocí odběru krve.

Lehčí poruchy imunity vyřeší spádový specialista sám. Doporučí vám různá opatření (zanechání kouření, redukci hmotnosti, úpravu jídelníčku a stravovacích návyků, otužování, sport, zvolnění pracovního tempa, návštěvu u jiného specialisty). Pokud to vaše nálezy vyžadují, předepíše vám léky, které pozitivně ovlivňují funkci imunitního systému, doporučí některé vitaminy či probiotika. Pokud objeví závažnější odchylky, odešle vás do centra, které se specializuje na poruchy imunity.

Vyšetření v centru pro poruchy imunity

Centra, kam jsou směřováni nemocní se závažnějšími problémy s imunitním systémem, jsou obvykle zřízena při fakultních nemocnicích. K vyšetření s sebou prosím vezměte veškeré lékařské zprávy obsahující i laboratorní výsledky, kultivace a nálezy zobrazovacích vyšetření (ultrazvuku, CT vyšetření). Výhodou nejen u dětí jsou i záznamy o provedených očkováních.

V úvodu s vámi bude proveden podrobný pohovor zaměřený na možné projevy poruchy imunitního systému. Budete tázáni, zda:

  • někdo z vaší rodiny netrpí či netrpěl obdobnými obtížemi,
  • se u příbuzných nevyskytla nevysvětlitelná úmrtí v kojeneckém věku nebo úmrtí na infekce,
  • se v rodině vyskytují nádorová či autoimunitní onemocnění,
  • po nějakém vašem očkování došlo k neobvyklé reakci,
  • se léčíte či jste se léčili na alergologii,
  • máte zažívací obtíže (pálení žáhy, pocity vracení jídla, průjmy),
  • máte nějaké obtíže s chrupem či dutinami,
  • nemocnost trvá od útlého dětství, nebo vznikla až později a zda byly přítomny nějaké okolnosti, které tomu mohly napomoci či
  • trpíte i jinými onemocněními.

Nezapomeňte na seznam léků a ostatních přípravků, které užíváte!

Lékař bude zjišťovat podrobnosti ohledně jednotlivých infekcí, které jste prodělali, např.:

  • O jaká onemocnění šlo a jak byla léčena?
  • Jaké množství antibiotik bylo předepsáno?
  • Byla efektivní?
  • Byly při infekcích zjišťovány známky intenzity zánětu (sedimentace, krevní obraz, CRP)?
  • Byly provedeny výtěry (kultivace)? 

Na základě všech získaných údajů lékař rozhodne, jaká krevní vyšetření ještě doporučí a zda vás odešle na doplňující zobrazovací vyšetření (rentgen, ultrazvuk, CT, endoskopické vyšetření zažívacího traktu, lidově hadičky, a podobně). Teprve poté je možné stanovit diagnózu a navrhnout další postup.

Autorka článku: MUDr. Pavlína Králíčková

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK