Malí, ale nezbytní bojovníci za naše zdraví

„Malí, ale šikovní“, tak by se daly charakterizovat mikronutrienty, jako jsou vitaminy, stopové prvky nebo omega-3 mastné kyseliny, které jsou zcela zásadní pro správné fungování našeho imunitního systému.

Antioxidanty

V našem těle dochází k řadě chemických reakcí, v jejichž důsledku vznikají volné radikály. Pokud se nahromadí, mohou poškozovat buňky nebo přímo DNA. Aby k tomu nedocházelo, přicházejí na řadu antioxidanty, které proti těmto škodlivým volným radikálům bojují.

Nejúčinnějším antioxidantem je vitamin E, který chrání hlavně membrány buněk. Mimo to dokáže stimulovat imunitní systém a zmírňuje alergickou reakci.

Nejspíš nejznámějším antioxidantem je vitamin C. Na rozdíl od vitaminu E je rozpustný ve vodě a chrání buňky proti volným radikálům zevnitř. 

Volné radikály nepoškozují pouze naše buňky, ale i buňky bakterií, které napadají náš organizmus. V tom jsou při infekci žádoucí. Proto je důležitá rovnováha antioxidačních procesů a procesů, při nichž volné radikály vznikají. Tu spolu s ostatními antioxidanty zajišťuje betakaroten.

Vitaminy

Ne všechny vitaminy jsou však antioxidanty. V imunitním systému hrají roli i ty, které pomáhají při samotném vzniku buněk nebo redukci škodlivých látek.

Omega-3 mastné kyseliny

Stopové prvky

 (eha)

Zdroj

https://www.nutri-facts.org/en_US/news/micronutrients-and-the-immune-system.html

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.