Je vaše dítě často nemocné? Příčinou mohou být poruchy imunity

Poruchy imunity, které jsou souhrnně označovány jako primární imunodeficience (PID), jsou skupinou onemocnění postihující imunitní systém. Projevit se mohou například častou nemocností. Kdy je namístě na poruchy imunity u dětí pomýšlet?

Pro primární imunodeficience, skupinu více než 350 různých onemocnění, je typické narušení některých částí imunitního systému. Obranyschopnost pak nefunguje tak, jak by měla, a pacienti jsou náchylní k opakovaným infekcím a nemoci u nich mají horší průběh.

Jednoduchý dotazník napoví

Pokud je vaše dítě často nemocné, možná vás napadá, zda je jeho imunita v pořádku. O poruše imunity může svědčit přítomnost dvou a více varovných příznaků primární imunodeficience. Těchto varovných příznaků je celkem deset a patří mezi ně například:

Každý rodič má možnost jednoduše doma zjistit, zda se u jeho dítěte vyskytuje více varovných příznaků PID, a výsledky testu následně konzultovat s dětským lékařem, test ve formě dotazníku s 10 otázkami nabízíme k dispozici on-line.

Máte podezření na PID? Vydejte se k lékaři

Při podezření na poruchu imunity je důležité provést vyšetření krve, při kterém se zkoumá například počet červených a bílých krvinek či hladina různých protilátek. Spolu s kompletními informacemi o zdravotním stavu dítěte pak může dětský lékař posoudit, jaká další vyšetření je třeba, aby vaše dítě podstoupilo. Protože:

(pak)

Zdroje:

http://www.piduk.org/whatarepids/symptomsanddiagnosis

https://primaryimmune.org/about-primary-immunodeficiencies

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.