Poruchy imunity, které jsou souhrnně označovány jako primární imunodeficience (PID), jsou skupinou onemocnění postihující imunitní systém. Projevit se mohou například častou nemocností. Kdy je namístě na poruchy imunity u dětí pomýšlet?
Pro primární imunodeficience, skupinu více než 350 různých onemocnění, je typické narušení některých částí imunitního systému. Obranyschopnost pak nefunguje tak, jak by měla, a pacienti jsou náchylní k opakovaným infekcím a nemoci u nich mají horší průběh.
Jednoduchý dotazník napoví
Pokud je vaše dítě často nemocné, možná vás napadá, zda je jeho imunita v pořádku. O poruše imunity může svědčit přítomnost dvou a více varovných příznaků primární imunodeficience. Těchto varovných příznaků je celkem deset a patří mezi ně například:
- 4 nebo více nových ušních infekcí během jednoho roku,
- 2 nebo více závažných infekcí vedlejších dutin nosních během jednoho roku,
- 2 měsíce či delší období užívání antibiotik s malým účinkem,
- přetrvávající moučnivka v ústech nebo plísňové kožní infekce.
Každý rodič má možnost jednoduše doma zjistit, zda se u jeho dítěte vyskytuje více varovných příznaků PID, a výsledky testu následně konzultovat s dětským lékařem, test ve formě dotazníku s 10 otázkami nabízíme k dispozici on-line.
Máte podezření na PID? Vydejte se k lékaři
Při podezření na poruchu imunity je důležité provést vyšetření krve, při kterém se zkoumá například počet červených a bílých krvinek či hladina různých protilátek. Spolu s kompletními informacemi o zdravotním stavu dítěte pak může dětský lékař posoudit, jaká další vyšetření je třeba, aby vaše dítě podstoupilo. Protože:
- Čím dříve je primární imunodeficience potvrzena a dětský pacient se začne léčit, tím menší mohou být dlouhodobé následky onemocnění.
- Častým důvodem opožděného potvrzení PID je připisování opakovaných infekcí obecně vyšší nemocnosti v dětském věku.
- Na poruchy imunity je kvůli jejich dědičnosti nutno pomýšlet zejména u dětí, v jejichž rodině se PID již vyskytuje.
(pak)