#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Jak souvisí refluxní choroba jícnu s častými infekcemi?

Jak souvisí refluxní choroba jícnu s častými infekcemi?

23. 11. 2022

Gastroezofageální reflux (GER) se vyskytuje u každého zdravého jedince. Jde o epizodický návrat žaludečního obsahu do jícnu. Ovšem v případě patologického stavu, který způsobuje obtíže, hovoříme o refluxní chorobě jícnu. Ta se může projevovat i opakovanými infekcemi.

Jaké jsou příčiny onemocnění?

K rozvoji refluxní choroby jícnu dochází při porušené funkci dolního a/nebo horního jícnového svěrače. Tímto onemocněním dle odhadů trpí 13–40 % dospělých, v dětském věku se jeho výskyt pohybuje od 1,8 do 22  Počet nemocných stále narůstá. Podílí se na tom řada faktorů zejména životního stylu, jako jsou stravovací návyky (přejídání, konzumace alkoholu, kávy), stres, obezita, kouření atd.

Příznakem refluxu mohou být i opakované infekce

Mezi typické (jícnové) příznaky refluxní choroby jícnu patří pálení žáhy a za hrudní kostí, kyselost nebo hořkost v ústech, bolestivé polykání, bolesti břicha (zejména v nadbřišku) apod.

Jinou formou jsou tzv. atypické (mimojícnové) příznaky, kdy vlivem opakovaného návratu menšího množství kyselého žaludečního obsahu s obsahem (nejen) kyseliny chlorovodíkové dochází k poškození sliznice horních i dolních dýchacích cest (hrtanu, průdušnice, průdušek, popřípadě i nosohltanu, dutiny nosní a vedlejších dutin nosních). Vlivem zánětlivých změn se sliznice stává náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím. Např. u dětí s opakovanými nebo chronickými infekcemi dolních dýchacích cest bez typických příznaků GER byla refluxní choroba jícnu prokázána u 20–40 % jedinců.

Velmi častým atypickým projevem refluxní choroby jícnu je protrahovaný kašel. Také bývá příčinou dlouhodobého chrapotu, opakovaných zánětů hrtanu (laryngitida), chronického zánětu hltanu (faryngitida), syndromu zadní rýmy, ale i opakovaných zánětů středního ucha (otitida), vedlejších dutin nosních (sinusitida), průdušek (bronchitida) nebo zápalů plic. V klinických studiích byly u pacientů s tímto onemocněním nalezeny v plicích stejné bakterie jako v žaludku.

Diagnostika nemusí být vždy snadná

Stanovit diagnózu refluxní choroby jícnu není těžké, pokud pacient udává typické příznaky, jako je pálení žáhy. Pokud tyto symptomy chybí a nemoc se projevuje např. výše zmíněnými opakovanými infekcemi, může být diagnostika poměrně obtížná a zdlouhavá. Pacienti jsou často opakovaně léčeni antibiotiky u praktického lékaře nebo vyšetřeni na ORL, plicním či imunologii. Diagnózu refluxní choroby jícnu však mohou definitivně potvrdit pouze gastroenterologové, kteří mají k dispozici speciální vyšetřovací metody.

Pomohou režimová opatření

Co se léčby týče, na prvním místě jsou režimová opatření. Pokud sama o sobě nejsou dostačující, přistupuje se k léčbě pomocí léků, nejčastěji tzv. inhibitorů protonové pumpy užívaných ráno nalačno, které snižují produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a zmírňují tak reflux žaludečního obsahu do jícnu. Mezi režimová opatření patří např.:

  • zvýšená poloha hlavy vleže,
  • snížení tělesné hmotnosti,
  • omezení tučných a kořeněných jídel,
  • nejíst 2–3 hodiny před spaním,
  • necvičit po jídle,
  • omezit stresové situace,
  • nekouřit.

(mafi)

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK