Jak se během zimy vyhnout chřipce a nachlazení?

Studené měsíce znamenají častější výskyt nachlazení a chřipky nikoliv kvůli zimě samotné, ale kvůli změnám teplot a větší koncentraci lidí v uzavřených prostorách. Nemusí to být ale samozřejmostí, pokud máme v pořádku imunitní systém. Prozradíme vám pár osvědčených způsobů, jak útokům zákeřných virů a bakterií předcházet.

Udržujte se v teple

Velké teplotní rozdíly mezi příliš vytopenou místností a venkovním ovzduším, stejně jako náhlé změny počasí lidskému organismu nesvědčí. Snažte se tedy udržet stabilní teplotní prostředí. Málokdo si uvědomuje, že i kvůli chybějící pokrývce hlavy ztrácíme velké množství tepla, až 30 %!

Výkyvy teplot a náhlý chlad způsobený nedostatečným oblečením narušují funkci imunitního systému, proto je vhodné sledovat předpovědi počasí a vždy volit odpovídající oblečení tak, abychom se cítili komfortně a netřásli se zimou. Také méně slunečního záření, které vede v těle ke sníženým hladinám hormonů melatoninu a serotoninu, má na imunitu negativní vliv. Zatímco mrazivé počasí dokáže mnohé bacily zlikvidovat, díky vzdušné vlhkosti jich přežívá více než v suchu.

Základem je mytí rukou

Přestože většina infekcí se dostává do těla přímo dýchacími cestami (tzv. kapénkovým přenosem), je velmi důležité si po každém návratu z venkovního prostředí pečlivě umýt ruce a osušit je. Nákazu si totiž můžeme způsobit i doteky rukou při kontaktu s tělesnými sliznicemi, například přes oči, ústa nebo nos. Sliznice mohou být k přenosu nákazy náchylnější, pokud se vysušují v nadměrně vytopených místnostech. Raději často větrejte a zvlhčujte vzduch. Abyste se vyhnuli nákaze, straňte se také míst, kde se shromažďuje větší množství lidí.

Pomoc z přírody

Výše uvedená doporučení zároveň předpokládají, že dodržujete zdravý životní styl, konzumujete čerstvé ovoce a zeleninu, hlídáte si hladinu vitaminů a minerálů. Zdravou imunitu vám pomohou udržet také probiotika. Dobrou službu vám prokáže i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek a minimálně osm sklenic vody denně – zvlhčí sliznice a vyplaví jedovaté látky z těla. Mimo to můžete využít dvojici následujících rad:

(tkro)

 

Zdroj:

https://www.dailymail.co.uk/health/article-86521/Ten-ways-avoid-colds-flu-winter.html

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.