Diagnóza primární imunodeficience často nevyžaduje zásadní změnu životosprávy

S potvrzením diagnózy poruchy imunity se uzavírá jedna etapa a začíná jiná. Skončí období otázek, proč jsem tak často nemocný nebo proč moje dítě neustále trápí různé infekce. Naopak je potřeba se připravit na novou životní etapu s chronickým onemocněním a přijmout některá opatření.

Porucha imunity obvykle neznamená, že je nutné dramaticky upravit zaběhnutý životní styl. Určité změny jsou ale ku prospěchu věci, nemocný by měl více dbát na optimální životosprávu. Konkrétně je třeba více než u běžné populace myslet na kvalitní, zdravou a pestrou stravu a pečlivou hygienu a uzpůsobit denní režim individuálním možnostem. Namístě je také omezit stres a celkově se pečlivěji starat o své zdraví. 

Dietní úpravy často nejsou nutné

Obecně platí, že většina pacientů s primární imunodeficiencí nemusí dodržovat speciální dietu. V době akutního onemocnění je však někdy nezbytné stravu upravit. Například pokud se pacient potýká se střevní infekcí, tedy s průjmy, zvracením a nevolností.

Někteří nemocní s poruchami imunity mají také další choroby, které si žádají speciální dietu, například cukrovku, anebo trpí nesnášenlivostí lepku. Zde jsou dietní změny pochopitelně nezbytné a je nutné je konzultovat s lékařem.

Hygiena při poruchách imunity

Osvojit si poměrně přísná pravidla hygieny je pro pacienty s primární imunodeficiencí otázkou určitého drilu. Potvrzuje to i maminka dvanáctiletého Ondry, který trpí poruchou imunity. „Syn je zvyklý na veřejnosti téměř na nic nesahat. Pokud například jdeme do restaurace, nikdy nezačne jíst, dokud si neumyje ruce,“ uvádí. „Pro Ondru je samozřejmostí i očistění plechovky, než se z ní napije,“ doplňuje chlapcova maminka.  

Ve snaze minimalizovat riziko nákazy infekčním onemocněním je vhodné používat při mytí rukou antibakteriální mýdla či gely. 

Sportovat se dá i s poruchou imunity

Pacienti s poruchou imunity se jistě nemusí vzdát oblíbené sportovní aktivity, ovšem na úrovni, která odpovídá jeho reálným možnostem a fyzické kondici.  

„Přestože syn trpí poruchou imunity a má i další zdravotní problémy, chodí pravidelně na gymnastiku. Rád se pohybuje mezi svými vrstevníky, svědčí mu to. Na gymnastiku navíc nechodí děti, pokud jsou nemocné, takže není v tak rizikovém prostředí jako například v kině,“ říká Ondrova maminka. Dodává ale, že pokud je Ondra unavený, kroužek raději vynechá, aby se nepřepínal a neonemocněl. Sport, kterému se naopak vyhýbá, je plavání. Veřejná koupaliště nejsou pro pacienty s poruchou imunity vhodná kvůli možnému znečistění vody a zvýšenému riziku rozvoje respiračních onemocnění.

Nepodceňujte spánek a odpočinek

Organismus osob s primárním imunodeficitem potřebuje pro celkovou regeneraci dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Odpočaté tělo pak může lépe odolávat nemocem. Na denní režim je samozřejmě potřeba dbát i u dětí s těmito druhy obtíží. Přestože je důležité dopřát jim různé volnočasové aktivity, neměly by se přepínat. Pokud je přepadne únava, zaslouží si klidový režim a třeba také odpolední spánek.

Přelidněná místa jsou riziková

I když není nutné eliminovat návštěvu míst s velkou koncentrací osob, většina pacientů potvrdí, že se těmto lokalitám raději vyhýbá, obzvlášť v období zvýšené nemocnosti. Maminka dvanáctiletého Ondry potvrzuje, že její syn s ní například nechodí na nákupy do supermarketu. Snaží se omezit také pobyt v čekárně u dětského lékaře. V praxi to znamená, že pokud to situace umožňuje, maximum záležitostí s pediatrem řeší buď telefonicky, nebo bez synovy přítomnosti.

(pak)

Zdroj: https://primaryimmune.org/general-care

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.