#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Časté infekce mohou být známkou poruchy imunity

Časté infekce mohou být známkou poruchy imunity

1. 12. 2018

Co to jsou časté či často se opakující infekce? Na tuto otázku nelze jasně odpovědět. Hranice mezi tím, co lze považovat za běžnou frekvenci výskytu infekcí a co už za nadměrnou, totiž není pevně stanovena.

Za poměrně nenápadnými obtížemi se může skrývat nebezpečný problém a naopak za vysokým počtem infekcí může stát příčina, kterou lze jednoduše vyřešit. Každý máme jinou citlivost k tomu, kdy považujme svou nemocnost ještě za únosnou, proto pro hodnocení zdravotního stavu vedoucího k stanovení míry nemocnosti si lékař musí zodpovědět řadu otázek:

  • Kolikrát byl pacient nemocný?
  • Objevila se nemoc v průběhu celého roku, nebo jen v některém z ročních období?
  • Opakovaly se infekce na stejném místě, nebo na různých místech po těle?
  • Byla k jejich léčbě potřeba antibiotika? Kolikrát? Musela být podávána do žíly? Byla antibiotika podávána cíleně podle výsledku výtěrů?
  • Byl během rekonvalescence nutný pobyt doma či v nemocnici, případně vystavení pracovní neschopnosti?
  • Který orgán byl infekcí postižen a jak závažně?
  • Byl stanoven původce infekce?
  • Jednalo se o běžného, či zcela nečekaného původce infekce?
  • Opakoval se při infekcích stále stejný původce, nebo bylo zachyceno široké spektrum původců?
  • Byla infekce provázena horečkou, případně jak dlouho se horečka u nemocného držela?
  • Byla podávaná léčba dostatečně účinná?
  • V jakém pracovním prostředí se pacient pohybuje?
  • Jedná se o kuřáka?
  • Jedná se o člověka drogově závislého či s rizikovým sexuálním chováním?
  • Trpí nemocný jinými onemocněními?
  • Jakým způsobem jsou u něj jiná onemocnění léčena?
  • Jsou u něj daná onemocnění pod kontrolou?
  • Nemůže mít pacient v těle místo, které je zdrojem infekcí, například chronický zánět zubu?
  • Trápí nemocného stres či dlouhodobě neřešený problém?

Častokrát se tímto způsobem objeví druhotné příčiny, které navyšují nemocnost a lze je poměrně jednoduše vyřešit (například léčbou alergie, zažívacích obtíží, vytržením či léčbou nemocného zubu, rozšířením močové trubice, odstraněním vdechnutého cizí tělesa z průdušky, snahou dostat pod kontrolu cukrovku, obezitu či kouření, zaměřit se na zlepšení životního stylu s péčí o psychiku nemocného atd.).

Někdy je zvýšená nemocnost po nějakou dobu zcela přirozená, například u malých dětí po nástupech do kolektivních zařízení, při vstupu do nového pracovního prostředí, zejm. do velkých kolektivů, školství apod.

Existují však situace, kdy je potřeba mít se na pozoru a situaci rozhodně nepodcenit. Vodítkem pro jejich stanovení je tzv. 10 varovných známek, které byly v roce 1993 na základě doporučení expertů poprvé zveřejněny nadací Jeffrey Modell Foundation. Sestaveny byly odděleně pro děti a pro dospělé. Přítomnost dvou a více známek je vždy alarmující.

Varovné známky zahrnují vícečetné záněty středouší, záněty dutin, zápaly plic, vícečetné neefektivní podání antibiotik, podání antibiotik nitrožilně, závažné a hluboko uložené infekce, včetně otravy krve, závažných hnisavých či plísňových infekcí.

Prvními projevy mohou být nenápadné, například ve formě neprospívání dětí, chronických průjmů u dospělých. Někdy je jediným vodítkem výskyt vrozených poruch imunitního systému v rodině. U dospělých pacientů musíme být ostražití i při rozsáhlých virových infekcích (např. oparech, bradavicích či kondylomatech) nebo infekcích způsobených některými atypickými bakteriemi, které jsou příbuzné tuberkulóze, běžně se vyskytují v půdě či vodě a pro zdravé lidi obvykle nepředstavují nebezpečí.

U méně závažných postižení imunitního systému je citlivost k infekcím o něco nižší, a proto je potřeba zvolit individuální přístup. Projevují se různorodými klinickými znaky, které zahrnují postižení řady orgánů (např. dýchacích cest, zažívacího ústrojí, kůže či kloubů). S nemocnými se tak často do prvního kontaktu dostávají lékaři mimo obor imunologie (infekcionisté, plicní lékaři, gastroenterologové, kožní lékaři, revmatologové, hematoonkologové, otorinolaryngologové a další).    

Čím dříve se nám podaří identifikovat nemocného s primární poruchou imunity (imunodeficitem), tím má lepší vyhlídky do budoucnosti s minimem komplikací svého onemocnění. V řadě případů je tak možný jeho plnohodnotný návrat do běžného života.

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK