Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Moje dcera (13 let) od mala trpí častými infekcemi, je tak 3x za zimu dlouze nemocná s vysokými horečkami,v posledních dvou letech měla vleklé horečnaté onemocnění i v létě. Po prvním očkování na žloutenku v porodnici měla neobvyklou reakci, takže jsme půl roku docházeli na kontroly na kalmetizaci a kvůli tomu měla posunuté celé schéma povinných očkování. Ve školkovém věku prodělala dvakrát ošklivý zánět středního ucha, v šesti letech byla na vytržení nosní mandle. S infekty bojuje stále a zároveň má pořád jakoby ucpaný nos, odmala se jí také dělá častý ekzém za ušima a seborea ve vlasech. Doporučila byste nějaké speciální vyšetření související s imunitou? Děkuji.

Dobrý den. Trochu mě mate údaj o reakci po očkování v porodnici, protože v porodnici se očkovalo proti tuberkulose a tomu by odpovídaly i následné návštěvy v kalmetizačním centru. Prosím ještě ověřte ve Vašem očkovacím průkazu. Z hlediska dalších informací, které popisujete, pak bych doporučila novou návštěvu na ORL (zda není přítomen zbytek nosní mandle, někdy ještě po odstranění dorůstá a dále orientačně vyloučí, zda netrpíte zažívacím refluxem). Další Vaše cesta by měla směřovat na alergologii, zda za obtížemi nestojí neléčená alergie a současně se zde poraďte o event. dovyšetření imunity či přímo získejte doporučení k vyšetření do některého z center pro dětské pacienty. Vyšetření imunity si zasloužíte, i když je vysoká pravděpodobnost, že bude vše v pořádku a imunita Vaší dcery jen pomaleji dozrává.

Dobrý den, mám na vás dotaz. Už mě delší dobu, cca 14 dnů trápí bolest pravé mandle v krku a odráží se mi ta bolest chvilkama do zubních nervů. Můžete mi poradit prosím co by to mohlo být? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, dle toho, jak obtíže popisujete, obtíže s poruchou imunity asi nesouvisejí. Pokud je bolest mandle přítomna pouze na jedné straně, pak bych doporučila v prvé řadě návštěvu ORL lékaře a při negativním nálezu Vašeho stomatologa. Příčin může být celá řada, od zapíchnuté kůstky z ryby až po infekci související s některým zubem.

Poruchy imunity se prý mohou projevovat kožními problémy. Je to pravda? A případně jak k tomu dochází?

Dobrý den, je tomu skutečně tak. Některé, zejména závažné, poruchy imunity mohou být spojeny s kožními problémy. Obvykle připomínají těžké ekzémy. Jednou z možných příčin může být situace nazývaná materno-fetální engraftment. Postihuje obvykle děti kojeneckého věku a může být i prvním projevem závažného imunodeficitu. V době, kdy se vyvíjí miminko v bříšku matky, zcela přirozeně dochází k přechodu určitého množství mateřských bílých krvinek do krevního oběhu dítěte. Zde jsou rozpoznány imunitním systémem zdravého dítěte. Pokud je však imunitní systém nefunkční, pak mu unikají a naopak napadají různé tkáně - jedním z nich je kůže. Pokožku dítěte s poruchou imunity však mohou postihnout i rozsáhlé plísňové (kvasinky), virové (bradavice, molusca) či bakteriální infekce (hnisavé projevy) nebo různé formy závažných ekzémů.

U lékaře jsem viděl leták o 10 varovných znacích primárních imunodeficitů. Co přesně tyto znaky a jejich kombinace znamenají?

Dobrý den. Na základě zkušeností bylo sestaveno určité vodítko, které nám napoví, zda nemocné dítě či dospělý může trpět závažnějším problémem imunitního systému a vyžaduje vyšetření imunologem. Stačí přítomnost jen jedné známky. Při jejich kombinaci logicky riziko onemocnění imunitního systému narůstá a vyšetření by se nemělo v žádném případě odkládat. Za obtížemi by se totiž mohl skrývat závažný problém, který by bez rychlé léčby mohl vést i k úmrtí.

Je mi 20 let a mám dlouhodobě problémy s otoky na rukou. Hledala jsem informace na internetu a narazila jsem na článek o diagnóze hereditární angioedém. Nikdy jsem o této nemoci neslyšela, mohla by to být příčina mých problémů?

Dobrý den. Ruce vám mohou otékat z řady příčin a hereditární angioedém může být jednou z nich. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, ale až u čtvrtiny nemocných vzniká chyba v genu zcela nově. Pravděpodobnější je v případě, že kromě rukou Vám také otékají jiné části těla, trpíte-li nevysvětlitelnými záchvaty bolestí břicha, pokud jste užila léky na alergii, a ty Vám nepomohly, nebo dokonce pokud někdo z Vašich příbuzných má obdobné obtíže. Otoky, které vznikají v důsledku hereditárního angioedému, obvykle trvají 3 dny a nejsou provázeny kopřivkou. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem a ten s Vámi vaše obtíže podrobně probere, eventuálně Vás odešle ke specialistovi.