Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, dnes jsem na chodníku našla pána s rozbitou hlavou..byl to slepec, který zskp..při pokusu o zastavení krvácení a čekání na sanitku..jsem měla dost ruce od jeho krve..umyla jsem se doma důkladně mýdlem..ale byl to cizí člověk..Mohla jsem se nakazit.. já zraněná nebyla..co mám teď dělat?

Dobrý den, pokud jste neměla otevřenou ránu na rukou, tak Vám žádné nebezpečí nehrozí. Krví se přenáší hlavně žloutenka typu B a virus HIV. Běžným dotykem pak nejčastěji běžná nachlazení. Pokud byste však měla i nadále obavy, můžete navštívit svého praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu.

Dobrý den,poslední 3 roky se každou zimu opakuje jakýkoli delší pobyt než 15 min.na studeném vzduchu obrovský problém pro mé zdraví, ihned rýma nachlazení atd:jsem rekreační sportovec pohyb mi nechybí jím vše psychika krom těchto problémů OK ,mé tělo snad neví co je to imunita, je mi 40 let.Prosím o radu děkuji.

Dobrý den, zmiňujete se spíše o infekcích horních cest dýchacích. Radila bych vyšetření u alergologa, zda nemáte např. alergii na roztoče, která se poměrně často projevuje častými nachlazeními v zimním období. Pokud kouříte, pak je na místě přestat, protože cigaretový kouř silně oslabuje obranyschopnost sliznic. Nic nepokazíte vitamínem C a D, kterých není v zimě nikdy dost. Otužování by mohlo také pomoci. Pokud ani poté obtíže neustanou, pak se poraďte se svým lékařem, zda by nebylo vhodné navštívit imunologa.

Dobrý den, posledních pár let bývám často nachlazený - rýma, bolest v krku, kašel. Je to vždy tak 5x - 6x za zimu a asi 2x za léto. Mohu mít oslabenou imunitu? Mám se o tom poradit se svým lékařem? Mám také alergii na pyl a slabou alergii na kočky. Je mi 17 let.

Dobrý den, poraďte se svým alergologem, který je současně i imunologem. U alergiků někdy pomůže denně, i přes zimu, používat antihistaminika a nosní kortikoidy. Oboje mají imunomodulační efekt. Dále je vhodné vyšetření na ORL, zda Vám nezůstal zbytek nosní mandle, ve které se udržuje infekce.

Dobrý den, již dva měsíce mám poleptany jazyk. Mám tam díry,otekly jazyk, vyrazky, bolí mě jazyk, divnou chuť v puse.nemůžu skoro ani jíst. Ráno mám na jazyku bílý povlak. Byla mi predepsana nolpaza. Ale nepomohlo. Dělali mi stěry a vše vyšlo v pořádku. Od mala se lecim na žaludeční šťávy. Brala jsem ranisan a cerucal. Ale po těch lécích jsem ztratila chuť k jídlu. Tudíž jsem je brala jen chvíli. Diagnostikovali mi nedomikavost zaklopky co drží žaludeční šťávy. Dělali mi několikrát fibroskopii a taky nic divného nenašli. Od 10 let se lecim na krizenou alergii. Mám polyvalentni potravinovou alergii. Chtěla bych Vaší pomoc,proč je jazyk poleptany a co s tím. Dekuji

Dobrý den, myslím, že byste se měla obrátit na svého stomatologa. Buď Vám poradí přímo, nebo Vás odešle na vyšší pracoviště, kde obvykle bývají poradny, které se zabývají obdobnými případy. Příčin může být plno, alergie, lichen ruber planus, nějaké autoimunitní onemocnění, infekce.

Dobrý den Mám problém na jazyků. Pokaždé mám pálení v krku a jazyku až bilej povlak a bolestivé vyražky na jazyku. Lečim se na astma a jsem alergická na pyl,pelinek, roztoče, peří, domovní a venkovní plíseň. Mám bolesti břicha nadýmání, plynatost někdy na zvracení až křeče někdy průjem. Je možné že mám intoleranci na laktozu mléčné výrobky?nebo alergií? Dekuji za odpověď.

Dobrý den, myslím si, že zákonitě obtíže v ústech nemusí vzájemně souviset. Pokud jste astmatička u vdechujete kortikoidy, pak se jako nejpravděpodobnější jeví kvasinková infekce. Poraďte se se svým alergologem. Zažívací obtíže spíše řešte s gastroenterologem, příčin může být celá řada. Vhodná jsou v prvním kroku probiotika, minimálně několik týdnů, aby mohl být zhodnocen efekt. Pokud máte podezření na laktózovou intoleranci, není nic jednoduššího než na 3 týdny mléko a mléčné výrobky z jídelníčku vysadit . Pokud se váš stav zlepší, je pak vhodné postupně mléko začít požívat, abyste zjistila nejmenší tolerovanou dávku. Vhodné jsou zejm. tuhé sýry a zakysané výrobky.