Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Naše 12letá dcera v současné době absolvuje různá vyšetření a krevní testy s podezřením na poruchu imunity. Pokud se nějaká porucha potvrdí, znamená to celoživotní zdravotní problémy a doživotní léčbu?

Dobrý den. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vše bude záležet na tom, o jaký typ onemocnění by se jednalo. V případě, že se potvrdí vrozená porucha imunity, není skutečně vyloučena celoživotní léčba. Ráda bych vás však povzbudila, v současné době, díky dostupnosti moderní léčby, většina pacientů s imunodeficity žije zcela plnohodnotný život, bez zásadních omezení. Vše vám pak vysvětlí váš ošetřující lékař.

Syn má ve školce spolužáka, který trpí poruchou imunity. Nemůže syna nějak ohrozit? Například ho nakazit nějakou závažnou infekcí?

Dobrý den. Nemusíte se nijak obávat. Synův spolužák ho nemůže nakazit více než jakékoli jiné dítě. Lidé s poruchami imunity trpí jednak běžnými onemocněními, které bohužel mívají komplikovaný průběh a trvají déle než u zdravého dítěte, anebo mohou onemocnět speciálními viry, bakteriemi či plísněmi, které se kolem nás (a dokonce i v našem těle uvnitř) vyskytují zcela běžně, avšak pro člověka bez poruchy imunity jsou zcela neškodné a nevyvolají žádné onemocenění.

Pediatr má podezření na protilátkový imunodeficit u našeho ročního syna a doporučuje léčbu ve specializovaném centru. Je tento postup správný, nebo byste doporučila jiný?

Dobrý den, souhlasím s Vaším pediatrem. Pokud u Vašeho syna zjistil poruchu tvorby protilátek, je rozhodně namístě vyšetření ve specializovaném centru, kde provedou podrobnější testy a podezření buď vyloučí, či potvrdí a doporučí další léčbu. V případě, že byste vyšetření odmítli, mohli byste syna vystavit riziku závažných infekcí, především zápalů plic, které by mohly mít i trvalé následky.

Mám diagnostikované onemocnění Eustachovy trubice NS Kód diagnózy dle MKN-10: H699. Je mi 73 let. Je třeba to léčit? Jak?

Dobrý den, omlouvám se, ale toto je dotaz na lékaře specializace ORL. Navíc mu budete asi muset více specifikovat, o jaké obtíže se jedná. Nejlepší bude, pokud se na vše podrobně vyptáte lékaře, který Vám danou diagnózu stanovil. Nejčastěji se jedná o přechodné záležitosti po infekcích nosohltanu.

Dobrý den, chci se zeptat, jak se postupuje při zjištění chronickeho zánětu štítné žlázy , funkci mám v pořádku, ale v krvi mi našli protilátky, které tam být nemají. Na sonu našli nodulus smíšené struktury velikosti 4×3 mm dále mě poslali k endokrinolozce, tak mě zajímá, co mě tam čeká. Děkuji a přeji krásný den .

Dobrý den, toto je dotaz spíše pro endokrinologa. Z hlediska imunologa mohu jen komentovat tím, že náhodný nález různých typů protilátek u jinak zcela zdravých lidí bývá poměrně častý. Pouze u menšího procenta lidí se rozvíjí skutečné autoimunitní onemocnění. Stejně tak i uzlíky na štítné žláze jsou poměrně časté, aniž by znamenaly závažnější problém. Pravděpodobně Vás u specialisty čeká nový ultrazvuk a dle povahy uzlíku Vám může být provedena biopsie či nějaké jiné zobrazovací vyšetření. Hezký den.