Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, Před třemi lety ze ze mne z dne na den stal astmatik s chronickým kašlem Jaro, léto, podzim jsem relativně v pořádku,ale jakmile začne zima a chřipkové období, litam v tom jak nudle v bandě. Z chřipky do chřipky , takze jsou nasazovany antibiotika a to třeba 4krat po sobě. Na plicnim oddělení jsem přes zimu jako doma , kapacky , kyslík. Už jsem z toho vyčerpaná. Jak posílit imunitu a vůbec celkové psychiku , aby se to neopakovalo v takové míře a JÁ mohla v poklidu žít, aniž bych se bála co přijde až me to zase chytne. Jinak užívám léky Trimbow 2krat ráno, 2krat večer. Euphyllin 200 a klasicky Berodual N. Děkuji Vám a přeji hezký den.

Dobrý den, tak jak situaci popisujete, bohužel není nijak výjimečná. Ve většině případů však dobře ovlivnitelná. V ordinaci se s ní setkávám poměrně často. Pro přesnější radu bych však potřebovala více údajů. Pokud tomu tak nebylo, měla byste být vyšetřena v místě bydliště alergologem. Ne každé astma má kořeny v alergii, ale každý astmatik by měl alergologické vyšetření podstoupit. Dále byste měla být vyšetřena na ORL, aby se vyloučila přítomnost např. nosních polypů a hlavně podezření na tzv. extraesofageální reflux. Jedná se o stav, kdy špatně dovírá svěrač mezi jícnem a žaludkem a dochází k návratu kyselého žaludečního obsahu třeba až do oblasti dutin či nosohltanu. Tyto dvě skutečnosti vedou k výraznému poškození sliznic horních cest dýchacích a ony jsou pak velmi náchylné k jakékoli infekci. Navíc často působí i kašel, který popisujete. V následném kroku můžete jistě podstoupit i imunologické vyšetření, které Vám provede Váš spádový alergolog, který je současně i imunologem. Obvykle bývají výsledky "celkové" imunity v pořádku, a je potřeba se zaměřit na posílení imunity slizniční. Možností je řada, jednou z nich mohou být i bakteriální lyzáty. Doporučení je však čistě individuální a záleží na dalších okolnostech Vašeho zdravotního stavu. Doufám, že není třeba zdůrazňovat, že nekuřáctví je základní podmínkou k úspěšné cestě za uzdravením. Stejně tak i zdravý životní styl , optimální hmotnost a úspěšný boj se stresem. V řadě případů hraje negativní roli i pracovní prostředí. Doporučila bych uvážit každoroční očkování proti sezonní chřipce a event. i jednorázové očkování proti pneumokokům. Při zvýšeném kontaktu s malými dětmi se poradit o očkování proti černému kašli.

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na slenektomii....řešíme s přítelem do budoucna potomka a nemuzem se dohledat zda je to dědičné, že by to potomek měl taky či ne. Přítel tvrdí, žeu kdysi doktorka řekla že to jeho děti mít budou....Tak bych se chtěla zeptat zda to tak je..jaké jsou procenta, že by splenektomii potomek neměl...jaká jsou rizika. Já mám cukrovku 1.typu a teď zda by hrozila ta splenektomie co by to obnášelo..děkuji

Dobrý den, slovo splenectomie je odborným termínem pro operaci při které chirurg odstraní z těla slezinu. Nejedná se o dědičnou záležitost. Slezina se odstraňuje nejčastěji po nějakém úrazu, kdy by hrozilo vykrvácení. V některých případech se odstraňuje při onemocnění krve, nejenom nádorového původu, ale i při velmi vzácných formách poruch červených krvinek - talasémie, sférocytóza či autoimunitních poruchách destiček či červených krvinek, kdy imunitní systém pracuje chybně a odstraňuje jinak zcela zdravé krevní buňky. Praktický lékař vašeho partnera má jistě záznam o tom, jaký byl důvod ve vašem případě a bude vás dále informovat.

Dobrý den,syn 5 let má pravděpodobně pfapa syndrom,je nějaká léčba která by mohla pomoci.Dekuji.

Dobrý den, PFAPA je poměrně časté onemocnění dětí předškolního věku, diagnostika je vlastně vylučovací. Dítě trpí opakovaně několikadenními stavy vysokých horeček často provázených bolestmi v krku, zvětšenými krčními uzlinami či aftami. Tento stav není způsoben žádnou infekcí, jedná se o problém řízení (regulace) imunitního systému. Během měsíců či několika let samovolně odezní. Lékaři ke zkrácení počtu dnů s horečkami podávají kortikoidy v den nástupu horeček. V některých případech pomůže i odstranění krčních mandlí. Rozhodnutí je vždy zcela individuální. V dospělosti tyto děti obvykle nemívají žádné problémy s imunitním systémem. Příčina není známá. Zjednodušeně lze říci, že imunita reaguje nepřiměřeně, nadměrně na zcela běžné podněty. Pokud obtíže přetrvávají do dospělosti či jimi trpí i někteří další vaši příbuzní je vhodné ještě navštívit imunologa, aby vyloučil jiná velmi vzácná onemocnění spojená s opakujícími se horečkami.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat vzdicky dostanu průjem když jsem venku chtěla bych se zeptat čím to může jestly to může být psychického stavu pozdravem staniekova

Dobrý den, pokud myslíte slovem "venku" delší pobyt např. dovolenou, pak je možných příčin několik. Psychický stres může být jedním z nich. Často hraje roli i změna stravovacích návyků a jídelníčku, která se nemusí vždy líbit našim bakteriím ve střevě, protože nedostávají to, na co jsou zvyklé. Výjimečně se však může jednat i o první projevy počínajícího střevního onemocnění, jako je celiakie či nespecifické střevní záněty. Při zhoršování obtíží či objevování se i mimo období dovolené je pak vhodná konzultace s gastroenterologem.

Dobry vecer pani doktorko..chci se zeptat jake jsou moznostiv lecbe autoimunity ktere mi byla zjistena jak endokrinologem tak gastro...mela jsem problem pri uzivani dlouhodobe Letroxu 50/se mi z hypofunce prehouplo na hyperfunkci do "poradku" mi to dal Bohuzel Prednison ktery jse uzivala do ztracena pres rok...dalsi problem gastroenterolog mi udelal test na AMA...a ukazalo se mam biliarni cholangitidu..po uzivani ted Ursosanu se mi hodnoty jat.testu trochu upravily...muj dotaz zni...existuje lek ktery mi mou autoimunitu.. "Umravnil"? V praze 4..u imunolozky pred lety mi rekla ze pro me nic nemuze udelat..ze mam cirkulujiciho imunokoka...moc dekuji za vasi odpoved...

Vážená paní Zuzano, bohužel Vás moje odpověď zklame. Doposud se nepodařilo nalézt ideální lék, který by dokázal spravit chybně pracující imunitní systém, který rozpoznává nebezpečí v místech, kde žádné nehrozí, ve Vašem případě ve štítné žláze a žlučových cestách. Obvykle totiž nejde o jednu chybu na jednom konkrétním místě, ale celou sérii slabin, které se projeví při současném vzniku náhodných dalších okolností (stres, infekce, hormonální výkyvy a jiné). Nelze tedy ani odhadnout, zda-li těmito dvěma onemocněními u Vás vše skončí anebo se v budoucnosti projeví něco dalšího. Lékaři však na to budou myslet a v případě nových obtíží vždy zaměří svá vyšetření vhodným směrem, aby mohlo být onemocnění podchyceno zavčasu, dříve než nadělá závažné škody. Bohužel nevím, co myslíte pojmem cirkulující imunokok, možná se mohlo spíše jednat o cirkulující imunokomplexy. V minulosti se jednalo u běžné vyšetření, ale velmi nespecifické, které mělo odpovědět na to, zda člověk trpí či má sklon trpět autoimunitním onemocněním spojeným s tvorbou autoprotilátek. Dnes se již prakticky nepoužívá, protože máme k dispozici přesnější metody, které přesně např. určí, zda vaše tělo vyrábí protilátky proti štítné žláze či třeba žlučovým cestám (antimitochondriální faktor - AMA) a široké spektrum dalších. Snad se v budoucnosti obecně působícího léku na "umravnění imunitního systému" dočkáme, vědci na tom pilně pracují.