Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Prosím pěkně,již několik let trpím alopecie,mívám neskutečné bolesti hlavy,únava obrovská,stavy úzkosti a třes,spala bych a spala,chutě na všemožné a obrovské výkyvy nálad,sama si myslím,že je to hormonama,ale nikdo nehledá příčinu,kde prosím začít???

Dobrý den, příčiny alopecie nejsou doposud úspěšně ozřejměny. Velmi často se vyskytuje zcela samostatně bez dalších doprovodných obtíží. V úvodních vyšetřeních se vylučuje onemocnění štítné žlázy či autoimunitní onemocnění. Velmi často bývá spouštěcím momentem nějaké psychické trauma. Častěji se jedná o lidi světlého fototypu s ekzémy. Křehké je i období menopauzy, kdy dochází k hormonálním změnám. V podezření může být i snížená činnost nadledvinek. Péče o nemocné s alopecií je interdisciplinární, hlavní starající lékař je kožní odbornost, který si může vyžádat vyšetření imunologa, revmatologa či endokrinologa. Vámi další popisované obtíže mohou být spíše psychického charakteru a je nezbytné vyšetření u psychiatra, který po zvážení všech okolností navrhne další léčbu. Psychické zklidnění pak může vést i ke zlepšení růstu vlasů.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co můžu čekat ohledně svých potíží, které mě trápí už 5 měsíců s občasným krátkodobým zlepšením a bohužel mi už silné znesnadňují život. Dlouhodobě trpím na lehčí onemocnění horních cest dýchacích. Pracuji jako učitelka, takže hlas dost namáhám, za ty roky už rýmu ani škrábání a pálení v krku neberu moc jako nemoc. A hlavně ani z personálních důvodů nelze zůstat doma. Takže většinou věc řeším tak, že najedu na pití závorového čaje s medem a citronem, cucám pastilky na úlevu od bolesti a na rýmu kapesník. Navíc si každý den cvičím jógu a i když je to hloupé, tak i během těchto dní, kdy jsem indisponována (samozřejmě dýchání je náročné, jelikož nos je ucpaný, dýchám kolikrát ústy). Vše se mi asi vymstilo letos v březnu, kdy mě předtím trápil dlouhé vleklé, ale ne nijak silné pokašlávání a během jarních prázdnin se rozjela bolest v krku, zduření uzlin na krku. Teplotu jsem neměla, nejvýše 37 stupňů a to jen v prvních dnech. U praktického lékaře odebrána krev a výtěr z krku - obojí v pořádku. Pro přetrvávající potíže jsem si došla na ORL, kde mi lékař sdělil, že nejde o nic závažného a diagnóza byla chronická faryngitida. Po kloktání solného roztoku byl pár dní pokoj, nicméně pak slabší bolest, pocity městnání v krku, polykání na prázdno pokračovalo. Mandle mám v pořádku, jen po stranách de facto v místech, kde už hltan ústí do krku mám místa zarudlá a kolem sem tam bílé pupínky, vypadají jako potníčky. Nedávno mě potrápil i zánět spojivek, kdy mi otekla spodní víčka, takže pro podezření na alergii jsem byla na alergologii. Kožní testy mi alergii nepotvrdily, ale kvůli neustále ucpanému nosu, kýchání a potížím s krkem mi byly udělány stěry z nosu a krku. Poté jsem se dozvěděla, že mám zde přemnoženého stafylokoka. Dostala jsem na týden antibiotika Klacid 500, která beru po 12 hodinách. Nicméně - ani po dobrání nepozoruji žádné zlepšení stavu. Je naděje, že by mě antibiotika zbavila mých potíží nebo jsem si soustavným přecházením nachlazení (kdy jen výjimečně mám zvýšenou teplotu) zadělala na celoživotní potíže a období zimy se tak pro mě stanou peklem, kdy se budou moje potíže jen zhoršovat? Je ještě nějaká možnost, jak bych mohla svůj stav - chronickou faryngitidu a ucpaný nos - změnit? Jsem v pokušení dojít si opět na ORL, ale opravdu bych nechtěla být za hypochondra a přitom moje potíže neustále trvají. Jdu koncem srpna na imunologii na odběry krve, je případně možné ještě léčbu zvýšit dodatečně imunitu horních dýchacích cest? Začínat už si totiž v hlavě vytvářet ty nejhorší scénáře a bohužel si se svými problémy i vzhledem k současné situaci a neustálé hrozbě infekce koronaviru nedokážu úplně představit svůj nástup do školy v září. Děkuji za odpověď a přeju pěkný den.

Dobrý den, Vaše obtíže, zejm. v kontextu s vaším povoláním, jsou poměrně časté. Vyčkala bych výsledků imunologického vyšetření. I když laboratorní výsledky budou v pořádku, o čemž jsem přesvědčena, tak jsou postupy, které mohou zvýšit obranyschopnost sliznic v nosohltanu. Je potřeba se ještě zaměřit na to, zda nemáte tzv. refluxní obtíže, tedy zda se Vám nevrací jídlo do jícnu či dokonce do nosohltanu. ATB obvykle chronické obtíže řeší jen výjimečně, spíše je vhodné se pokusit srovnat mikrofloru jiným způsobem, ale to se domluvíte s imunologem, na základně podrobnějšího rozboru.

Dobrý den. Chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Mám rok diagnostikovanou celiakii (ta mi byla zjištěna z krve). Dietu dodržuji. V listopadu minulého roku jsem otěhotněla ale těhotenství bohužel nedopadlo. Před 3 měsíci jsem porodila mrtve miminko ve 25 tt. Po porodu mě trápí neustále bolesti v krku, unava. Miminko zemřelo z důvodu zánětu plodových obalů, kdy jsem žádné příznaky nepociťovala. Do té doby byly všechny testy v těhotenství v pořádku, pouze vyšlo roziko růstové retardace. Moje otázka zní. Je možné, že tohle vše zpusobila celiakie? Nebo nějaká jiná imunologicka porucha? Mockrát děkuji.

Dobrý den, bohužel údajů potřebných k adekvátní radě uvádíte poměrně málo. Kompenzovaná celiakie nebývá příčinou potratů. Spíše s sebou nese problémy s otěhotněním, pokud o ni člověk neví a dietu nedodržuje. Péče při problémech s donošením zdravého miminka je komplexní, zahrnuje nejen gynekologa, ale i genetika, event. imunologa. Vše konzultujte s ošetřujícím gynekologem. On ví, v které fázi Vás odeslat na které vyšetření. Problematika zánětů plodových obalů spadá do oblasti gynekologie. Pokud by bylo podezření na genetické příčiny (tj. vámi zmiňované podezření na riziko retardace), tak se oba budoucí rodiče odesílají na genetiku. Pokud by byl problém s početím či časným potratem, pak je vhodná konzultace s imunologem, který se zabývá problematikou infertilit či se vylučuje např. geneticky podmíněná zvýšená srážlivost krve, tzv. trombofilní stav. S pozdravem

Dobrý den ,,opakovanie se mi vracejí bakterie b močové měchýř,,,bakterie e,koli,,,už mám pokolikate antybiotika a když to doberu tak za týden mám to znova už jsem z toho unavený a jak je to možné přece nemůžu do nekonečna brat antybiotyka,,děkuji za odpověď Mary

Dobrý den , na první místě je nutná péče urologa. Pokud udělá, co je v jeho silách, je pak na místě imunolog. Jako možnosti volby, které jsou však i v léčebných možnostech urologa je preventivní dlouhodobá nízká dávka antibiotika či podání lyzátu bakterií, přímo vyrobené z bakterie E.coli. S pozdravem

Dobrý den. Byla mi zjištěna systémová vaskulityda s poškozenim ledvin plic a kuže.Absolvoval jsem 6 fuzi cyklofosamidem a ted mi chtěji nasadit dlouhodobou imunopresivní lečbu.Pred nemoci jsem vubec nebyval nemocný..Doktorka mi rikala ze mam sylný imunytni system a ze ho musím dlouhodobě tlumit.A má otázka zní! Nemohl jse zblaznit a začit napadat moje tělo ne proto že byl sylny ale proto že byl nedokonalý. Tudíž požkozený..Nebylo by ho lepší místo tlumení spiše opravit ( kmenové bunky) podpořit. Nevím kterou cestou se vydat,protože likvidovat ho pomoci dalšich chem.se mi zdá cesta do pekel..Moc vám děkuji za váš čas.S pozdravem.Martin

Dobrý den, to že imunitní systém pracuje příliš, je vysvětlení, které lékař pacientovi běžně podává. Připouštím, že je hodně zjednodušené. Více se blíží, že pracuje chybně a vlastní orgány rozpoznává jako nepřítele a bojuje s nimi. Bez imunosuprese to bohužel neumíme. Jelikož nejde o genetický problém způsobený jedním genem, tak by genová terapie nepomohla. Kmenové buňky jsou taktéž v plenkách, ale ty by vám zcela teoreticky jen opravily poškozený orgán, ne špatný chod imunitního systému. Tam je hodně faktorů, které se vzájemně prolínají a nelze je zatím jednoduše opravit. Imunosupresivní léčba je tou jedinou volbou. Vede ji obvykle revmatolog. Musí být dlouhodobá. Na začátku se proces zastavuje vysokými dávkami léků a poté se správný chod udržuje dávkami co nejnižšími, aby se co možná nejvíce omezily nežádoucí účinky. Je to běh na velmi dlouhou trať. Bohužel každé zprodlení může rychle vést k nevratnému poškození orgánů a někdy bohužel i k úmrtí.