Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Nemocné děti

Dobry den. M-am 2 DETI pozad nemocni. Pozad rima kasel. Holka 5 let.hlapecek 2 let .cerna hodi do skolku 3,4 dnj a Zase doma nemocna. Uz trva to 3ti rok. Operovana nosni mandle, s hlapecku bili na imunologhie dascăli nam prasky. Uz 2 mesec bere a nic. Ne pomuze.skoro l-aș fi mesesc pan doktor dacă n-am antibiotika. Furt ifekti na plic. Uz ne vom co mam delat s holcciku boli na imunologhie ale zikal ze vshehno v pozatko. Sam obednala uz na druhi doktori, ale trva uz 2 mesec. Otaska e.. muzete inak mne pomoc? Test jmunologhie nebo na krev. NEBO b skusila jni doktora. To ne vadi .plătim penize .ne vadi kkolik bude stat hlavne abi visetrilo deti snadno a rihle. Moc Dekuji za odpoved. Omluvamse ze spatne pishu hesky.

Dobrý den, plně Vás chápu. Mnoho dětí si předškolní věk protrpí s velmi častými infekcemi, i když všechny testy vycházejí negativně. Nepsala jste, zda jste byli také na alergologii a vyloučili Vám alergii a hlavně astma. Za opakovanými kašli, zejména u chlapců v předškolním věku, se může často skrývat. Nepíšete, jaké léky jste přesně dostali. Pokud se jedná o léky na imunitu, pak po dvou měsících ještě nemusí být efekt patrný. Je potřeba trpělivosti. K úvaze je i přestat chodit do školky nebo najít alespoň menší kolektiv. Pomoci by mohl i ozdravný pobyt v dětské léčebně, kam byste mohla obě děti doprovodit, nejlépe na horách. Zda by byl pro Vás vhodný, to Vám sdělí Váš dětský lékař. Imunologická vyšetření je sice možné opakovat, ale nevím, zda něco dalšího přinesou. Není vhodné po jedné či dvou návštěvách lékaře měnit, spíše se vrátit a vyzkoušet něco nového. Pokud si Váš lékař nebude vědět rady nebo bude mít podezření na závažnější problém, tak Vás odešle do imunologického centra při některé z fakultních nemocnic.

Vážená paní doktorko, syn adolescent má primární deficit IgA a alergii na pyly a trávy - v období potíží jaro až podzim ho zejména silně svědí patro, zabírají až 2 tbl. Zenaro. Dále bere Avamys či Mommox. Na imunodeficit je podáván Imunor po 8 dávkách 2x ročně, přesto syn bývá často zahleněný (rýma). Poslední rok 4x ATB z ORL na zánět nosohltanu (mimo léto). Chtěla bych se zeptat, zda volit léčbu pouze Imunorem, nebo naopak jít spíše cestou ulevit od alergie formou alergenové imunoterapie (ta by se neměla podávat v době infektu, který však syna postihuje často)? Nebo lze tyto dvě léčby kombinovat? Nevím, čemu dát přednost. Alergií jsou sliznice oslabeny, bez Imunoru se bojím ještě častější nemocnosti. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, jak Vám již jistě Váš ošetřující imunolog sdělil, léčba selektivního deficitu IgA není dostupná. Někoho netrápí vůbec a jiného obtěžuje velmi. Přístup je ryze individuální. Kromě rizika infekcí a alergií můžeme nalézt i častější výskyt autoimunitních onemocnění. Přístupy lékařů se velmi liší. Já osobně patřím k té konzervativní části a pro jisté riziko autoimunitních komplikací ke stimulaci imunity přistupuji velmi uvážlivě a Imunor prakticky nepodávám, natož 2x do roka. Ani i v jiných případech ho nepředepisuji více než 1xročně a jen 2-3 roky za sebou. Raději prostředky střídám, abych zkombinovala jednotlivé mechanizmy účinku a opět po nejnutnější dobu. Imunita se také musí snažit sama a nečekat na různé berličky. Moje osobní zkušenost je, že při častém podávání stejného preparátu efektivita výrazně klesá. V případě selektivního deficitu IgA volím u velmi často nemocných pacientů spíše bakteriální lyzáty, protože více zasahují do slizniční imunity anebo ještě lépe preventivní podávání nízkých dávek antibiotik. Předpokládám, že refluxní chorobu jícnu syn nemá a že hladinu vitamínu D máte v normě. S imunoterapií u často nemocných lidí mám poměrně dobré zkušenosti. Samozřejmě, že to vždy nevyjde, ale pokud zvolím kapky pod jazyk, které přerušíme jen při závažnějších infekcích, tak to má naději na úspěch. Je možná i kombinace na začátku podzimu podat krátce imunostimulaci, ať již Imunor či bakteriální lyzát a pak navázat imunoterapií. Oba léky současně bych nepreferovala. Na dálku je však jen těžko radit, neznám další nálezy syna. Názory různých lékařů se od sebe budou rozhodně lišit, neexistují na to jasná pravidla.

Dobrý den, prosím Vás,může mít dcera poruchu imunity , když má 4 měsíc malinový jazyk? Nejprve to byla kandidoza, cukrovku má vyloučenou. Děkuji s pozdravem Renata

Dobrý den, bohužel neuvádíte věk Vaší dcery. Kandidosa, někdy česky označovaná jako moučnivka, se u jinak zdravých dětí do jednoho roku vyskytuje poměrně často. V pozdějším věku přichází spíše po léčbě antibiotiky či léčbě astmatu v důsledků vdechování léků - kortikoidů. Někdy se objevuje zcela bez další zjevné příčiny. Malinový jazyk bývá spíše spojen s infekcí, i když s odstupem 4 měsíců to je málo pravděpodobné. Doporučila bych event. nov výtěr, aby se vyloučila možnost streptokokové infekce. Některé děti se mohou stát přenašeči. Pokud Vaše dcera netrpí jinými závažnějšími onemocněními, tak se nejspíše není čeho obávat. Imunodeficit bych za jejími obtížemi neočekávala. Po poradě s praktickým lékařem zvažte probiotika. Vyrábějí se i ve formě cucacích tablet, které zlepšují stav ústní mikroflory. Předpokládám, že o alergii na zubní pastu se nejedná.

Dobrý den, u syna bylo zjištěno sníženi MBL, nasazen Bronchovaxom. Trpí na záněty středního ucha, angíny, záněty HCD, noční zachvatove kašle...Zatím bohužel bez zlepšení (3 dny v MŠ, 3 tydny doma), kontrola na imuno za 6mes. Jaké jsou další možnosti léčby? Pomůže zůstat se synem doma? ORL navrhuje odstranění nosní mandle, v úvahu přichází očkování proti pneumokokum (záněty středouši), jenže není kdy, když není zdravý. Bohužel časté nemoci syna dost vyčerpávají a omezují. Děkuji za rady a tipy.

Dobrý den, na úvod bych jen ráda napsala, že deficit MBL není považován za skutečný imunodeficit, spíše jen variační odchylku v rámci populace. Buď tato pomocná imunitní cesta s věkem dozraje nebo si imunita poradí jinak. Jen výjimečně, obvykle v kombinaci s dalšími faktory vede k častější nemocnosti dlouhodobě. Bohužel nepíšete věk syna a jak dlouho do školky dochází. Předpokládám, že jste byli vyšetřeni na alergologii a alergie i asthma mu byly vyloučeny. Stejně tak, že nejeví známky gastroesofageálního refluxu (návratu kyselého žaludečního obsahu). Všechny tyto okolnosti by mohly působit stejné příznaky. Také nepíšete, jak je to dlouho od zahájení podávání Bronchovaxomu, efekt narůstá pozvolně a je největší až po skončení jeho podávání. Pokud Vám na ORL doporučují odstranění nosní mandle, jako možného zdroje infekcí a zadní rýmy, která může působit noční kašle, pak bych neváhala a operaci podstoupila. Je dobré vyčkat, zda přeci jen Bronchovaxom nebude účinkovat. Předpokládám, že syn má pestrou stravu a dostatek vitamínu D, vhodné je i otužování. Zůstat doma je také možnost, a odložit jeho předškolní docházku o rok. Odstranění stresu z jeho častých nemocí i vašich absencí v práci může jistě pomoci celé rodině. Ohledně dalších podpůrných prostředků se poraďte se svým pediatrem a imunologem. Je možné vyzkoušet kolostrum či beta-glukany. Ale všeho s mírou. Prostředky nekombinujte, spíše užívejte střízlivě.

Dobrý den. Dcera loni v listí nastoupila do mateřské školy,ve 2,5 letech. Od té doby je pořád nemocná,vydrží být ve školce maximálně 14 dní většinou jen deset a hned je z toho rýma,poté kašel, několikrát zánět nosohltanu, střevní chřipka , adenoviry. Začínám s tím mít problémy v práci. Protože s ní musím být pořád doma. A s takovou se v žádné práci dlouho neohřeju. Hlavně na pořád nějaké kapky, sirupy, antibiotika měla zatím jen dvakrát. Snažím se některé věci řešit přírodní cestou,ale prostě v té školce jsou děti nemocné, nachlazené,rodiče je tam dávají, jelikož musí chodit do práce a takový je to kolotoč celý rok dokola. Poradíte mi jak dcery imunitu podpořit? Aby nebyla tak často nemocná? Měla v červnu tři roky. Denně užívá vitamin C, želatinové bonbóny rakytník a multivitamíny Martanek. Předem děkuji za odpověď. Macková Zuzana Slavičín

Dobrý den, to, co popisujete, je bohužel velmi častý scénář. Koloběh, především virových onemocnění dýchacích cest u dětí po nástupu do předškolního zařízení je velmi častým problémem. Má dva aspekty. Pohled pracující matky a pohled nemocného dítěte. Vyzrávání imunitního systému v předškolním věku je velmi individuální záležitostí. Zatímco jedno dítě je již po 6 měsících výrazně méně nemocné, druhému to trvá až do nástupu do první třídy. Expozice virovým částicím je obrovská a troufám si tvrdit, že kdybyste ve školce trávila za stejných podmínek obdobný čas vy, nebyla byste o moc zdravější. Většina dětí neumí dobře smrkat a na ručičkách přenášejí infekci ve formě kapének velmi rychle dál. Nezbývá mi, než se vás pokusit povzbudit. Podle charakteru infekcí se zatím naštěstí zdá, že vaše dcerka netrpí žádnou poruchou imunity. Pokud by trvala nemocnost i v tomto roce, pak bych doporučila vyšetření na ORL a pokud je někdo v rodině alergik, tak vyšetření alergologem. Potřebovala byste zajistit nějakou výpomoc při hlídání v období rekonvalescence. Koloběh je často udržován právě velmi krátkou dobou mezi zdánlivou úzdravou a nástupem zpět do školky. Na to, jak imunitu podpořit, neexistuje univerzální rada. Imunita Vaší dcery nyní pracuje na plné obrátky a není jasné, jestli ji něco dokáže vyburcovat k ještě většímu výkonu, snad jen čas. Vitamíny pomáhají jen tehdy, pokud jich má dítě nedostatek, protože nejí pestrou stravu. Z potravinových doplňků bych spíše než multivitaminy doporučila vyzkoušet kolostrum, beta-glukany nebo echinaceu. Přípravky vzájemně nemíchejte, ale používejte v tříměsíční kúře. Po infekci střevní, vždy přidejte na nějakou dobu probiotika. Vhodné je otužování a pobyt na zdravém vzduchu. Pokud trávíte hodně času v interieru, pak se se svým dětským lékařem poraďte, zda vám nechybí vitamín D a zejména v zimních měsících ho přidávejte.