Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, před 11lety jsem prodělala boreliozu. V IgG je negat., v IgM pozitivní-skoro celou dobu. Na atb.jsem alergická,taktéž na imunoglobulinovou léčbu jsem reagovala špatně. Všimla jsem si ale,že za celou dobu,ať jsem prodělala jakoukoli virozu,jsem neměla zvýšenou teplotu,horečku. Může to souviset s poruchou imunitního systému? Na co se prosím zaměřit-na jaké vyšetření? Děkuji za odpověď. Přeji vše dobré.

Dobrý den, asi Vám již lékaři vysvětlovali, že imunitní odpověď na borelie je velmi individuální. Je to dáno nejen individuální reaktivitou imunitního systému, ale charakterem vlastních borélií. Jsou lidé, kteří nikdy nemají pozitivní krevní testy na přítomnost protilátek a přitom infekci určitě prodělali. Jsou lidé, kteří reagují jen v třídě IgM a nikdy netvoří IgG. A jsou lidé u nichž IgM protilátky přetrvávají dlouhodobě, aniž by už infekci měli. Vy patříte do kombinace dvou posledních zmiňovaných skupin. Tady záleží na interpretaci lékařem, který zná Váš zdravotní stav. Rozhodně nelze říci, že by výše jmenované situace byly charakteristické pro lidi s nějak porušenou imunitou. V imunitě někdy platí, že není důležitá cesta, ale výsledek. Tělo si radí v určitých situacích po svém. Stejně tak nelze říci, byť se to nabízí, že člověk, který nemá moc teploty, má slabší imunitu než ten, co na každou infekci reaguje vysokými horečkami. Oba přístupy imunitního systému mají své výhody i nevýhody, podle konkrétní situace.

Dobrý den, v minulém roce jsem měla minimálně 4x antibiotika. Co si pamatuji, v září jsem prodělala silnou anginu a po vyléčení jsem prodělala zápal průdušek a antibiotika jsem dostala znovu. Před Silvestrem jsem měla silnou chřipku a nyní se mi opět vrátila. Už nevím, jak si pomoct, co třeba pravidelně brát, zdali existuje něco účinného a obranyschopného proti těmto nemocem opakovaným. Myslíte, ze bych měla vyhledat imunologa? Děkuji moc předem za radu.

Dobrý den, to, co popisujete nemusí ještě nic znamenat. Na prvním místě je vhodné si sednout a zamyslet se, co se v mém životě a životním stylu v poslední době změnilo? Změna zaměstnání? Změna jídelníčku? Jsem kuřák, třeba jen pasivní? Jak na tom jsem se sportem? Jak jsem na tom se stresem? Pokud na vše odpovíte negativně a infekce budou pokračovat, je pak vhodné zvážit návštěvu u alergologa, který může i základním způsobem vyšetřit imunitní systém. Bohužel to je cesta složitější, než jen navštívit lékárníka a žádat vitamíny či jiné prostředky na posílení imunity, ale o to efektivnější. Přeji hodně úspěchů.

Dobrý den. Dcera 5 let má většinou během nějaké nemoci bolesti plosek nohou. Musím jí je masírovat,ale někdy ani to nepomůže. Pozoruji,že je to spíše v zimních měsících. Dříve to měla více. Teď už tolik ne,ale intenzívnější. Na prevence chodíme. Nemocná je dost,ale jen v zimě a to hlavně virózy, bez nutnosti podání antibiotik. Většinou ani k lékaři nechodíme. Na nic jiného netrpí. Jen strava mi přijde málo pestrá. Ale někdy dostat do dítěte dostat,co bych chtěla je nadlidský úkon. Tak jestli nemohou chybět nějaké vitamíny. Jinak prospívá dobře,až moc. Ještě mě napadlo zda nemůže mít diabetes. Děkuji.

Dobrý den, nemyslím si, že by za tím byl diabetes. U malých dětí se projevuje obvykle zcela jinak a navíc by Vám na prevenci objevili cukr v moči. Pravděpodobně se bude jednat o nějaké bolesti svalů či kloubů při infekcích, které bývají sice časté, i když spíše v jiných částech těla. Jako varovné bych považovala, pokud by ji nožičky bolely i mimo infekci a pokud byste na nich viděla otok nebo zarudnutí. Nebo pokud by se obtíže spíše zhoršovaly na intenzitě, přidaly se další klouby. Pak by si to vyžádalo podrobnější vyšetření (rentgen, návštěva dětského revmatologa). Přeji hezký den.

Dobrý den, mám dlouhodobě zvýšenou teplotu, mírně zvětšené uzliny na krku a v tříslech. Momentálně po virové infekcí horních cest dýchacích trvá zvýšená únava, občasné brnění obličeje a závratě. Od pl jsem dostala magnézium, zatím bez efektu. Doma jsem od začátku prosince, po 14 dnech po dobrání antibiotik (poslechový nález na průduškách) krevní obraz, sedimentace a čep v normě. Stav stále stejný. Prosím o radu jak a s kým řešit. Děkuji

Dobrý den, Vaše první cesta by měla být opět k praktickému lékaři. S ním dále dle stavu prodiskutujte možnost odeslání k nějakému specialistovi - infekcionista, neurolog, revmatolog, imunolog. Záleží za dalších okolnostech, nemohu bohužel takto na dálku blíže určit.

Dobrý den, trápí mě neustále se vracející opary. Za poslední tři měsíce jsem jej měla snad 6x, na kožním mi vždy paní doktorka napíše Zovirax v tabletách, za pět dní je opar pryč, ale za necelé dva týdny se vrátí a pořád dokola. Byla by řešením imunologie? Je možné se na ní dostavit bez doporučení? Děkuji moc. S pozdravem a přáním pěkného dne Milena Škorpilová

Dobrý den, imunologie je jistě řešením. Zde Vám vyšetří imunitní systém a dle výsledků doporučí další možnosti léčby. Nutnost doporučení závisí na typu zařízení. Soukromí alergologové a imunologové nemusí vždy doporučení požadovat, v nemocnicích to obvykle bývá podmínka. Může Vám ho vystavit praktický lékař či kožní lékař.