Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, mám velké trápení s dcerou. Je jí 15 let a letos vychází základní školu. Je stále dokola nemocná. Už to takhle trvá 6.rok. Předtím také bývala nemocná, ale ne tak často. Mívám pocit, že chytne úplně vše, co kolem ní letí. Bývá tak týden zdravá a minimálně týden nemocná. Téměř vždy jde o virózu, bolí ji v krku, hlava, svaly, klouby (drobné klouby rukou má někdy oteklé), má teplotu do 38 stupňů a je vždy nesmírně unavená. Došlo to už tak daleko, že musí mít individuální vzdělávání a učím ji doma. Samozřejmě na imumologii jsem s ní už byla mnohokrát a závěr je vždy stejný, tedy všude normální nález. Zkusili jsme už i alternativní léčbu, též brala dlouhodobě Wobenzym, Colostrum, různé vitamíny, byliny.. Už si opravdu nevím rady. Také mívá velmi silnou menstruacia díky tomu byla i anemická, proto je sledována na hematologii a bere preparáty železa. Budu Vám vděčná za každou radu, jelikož jsem už z celé situace velmi nešťastná. Předem děkuji. S pozdravem Veronika Hubáčková

zodpovezeno

Dobrý den, mám velké trápení s dcerou. Je jí 15 let a letos vychází základní školu. Je stále dokola nemocná. Už to takhle trvá 6.rok. Předtím také bývala nemocná, ale ne tak často. Mívám pocit, že chytne úplně vše, co kolem ní letí. Bývá tak týden zdravá a minimálně týden nemocná. Téměř vždy jde o virózu, bolí ji v krku, hlava, svaly, klouby (drobné klouby rukou má někdy oteklé), má teplotu do 38 stupňů a je vždy nesmírně unavená. Došlo to už tak daleko, že musí mít individuální vzdělávání a učím ji doma. Samozřejmě na imumologii jsem s ní už byla mnohokrát a závěr je vždy stejný, tedy všude normální nález. Zkusili jsme už i alternativní léčbu, též brala dlouhodobě Wobenzym, Colostrum, různé vitamíny, byliny.. Už si opravdu nevím rady. Také mívá velmi silnou menstruacia díky tomu byla i anemická, proto je sledována na hematologii a bere preparáty železa. Budu Vám vděčná za každou radu, jelikož jsem už z celé situace velmi nešťastná. Předem děkuji. S pozdravem Veronika Hubáčková

Dobrý den, tady je opravdu těžké radit. Předpokládám, že jste na byly i na ORL, aby se podívali, jestli nemá zbytek nosní mandle nebo někde jinde nějaké místo, kterému se říká fokus a je samo zdrojem opakovaných infekcí. Z poznámky o oteklých kloubech bych ještě raději konzultovala revmatologa, zda ne skutečně příčina teplot infekční a nejedná se o nějaké revmatologické onemocnění. Ale obvykle imunolog dělá i revmatologický screening. Ruce by šly i zrentgenovat, existují i formy revmatoidní artritidy, kde nemusí být pozitivní laboratorní testy. Jak jste na tom s vitamínem D? Máte změřenou hladinu? Pokud jsou opakovaná vyšetření negativní a v létě máte období, kdy je dcera zdravá, pak je vhodné tou dobou se co nejvíce pohybovat venku a pracovat na otužování. Zvažte i vyšetření psychologem, pro Vás obě to je jistě velmi složitá situace a ona je nyní ve složitém věku, kdy kontakt s vrstevníky obvykle velmi chybí. Ze všeho pak vzniká začarovaný kruh. Přeji hodně síly.

Dobry den, chtela bych se poradit zda muzu na imunologii jit i bez doporuceni lekare? Me samotne alergolog picha gamanorm.Protoze mam stale problemy. s tim ze vice vysetreni by mi udelali jinde ale ze kdyz mi gamanorm dela dobre tak si me nechaji u sebe.takze vlastne nevim co mi je jen tk ze mi zrejme neco chybi.ale s tim ze mi ho chcou za chvili prestat davat tak uvidime jak se telo zase zachova . A moje mala 3,5 leta dcerka ma od prvniho ockovani na ktere mela dost skarede reakce jako prestani zvatlat a pohybove se vratila o mesic az dva spatky,horecky,prujmy a spatny spanek.Od te doby byva celkem nemocna( rymicky priblezne jednou za mesic a horecky co dva mesice).Ted posledniho pul roku mela stale strasnou zelenou rymu a to takovou ze stale pcikala a vysely z ni skoro 20 cm sople ( nastesti to slo dost ven) ale jelikoz nebyla horecka nedelal s nama nikdo(orl,pediatr,alergologie) nic a to jsem tam chodila nastridacku priblizne ck tri tydny krome atb kapek ktere nezabraly,syrupu na alergii ktery nezabral, a oleju do nosu a masticek s vit A. v prosinci prisly horecky a po druhych celkovych atb zjisten zlaty stafilokok v nose tak lecen dalsi tri tydny gentamicinovymi kapkami do nosu a pote dalsi dvoje celkove atb. ( protoze jsme kazdy tyden asi do 2-5 dnu od dobrani meli zase horecky kolem 40 ° a crp 75-100). Ted jsme tedy dostali od pediatra bronchovaxom vypada to trosku lepe.tyden uz nema horecky,ale samozrejme.Tema dalsiho ockovani, ale s takto oslabenym ditetem to neni mozne natoz ze s nim mela problemy i kdyz byla v dobrem stavu. Myslite ze i bez doporuceni by nas dve prohledly? Omlouvam se za roman,pripada mi to na tak male dite strasne moc S pozdravem Stoklasova

Dobrý den, zda Vás i dceru imunolog vyšetří bez doporučení, záleží na místních zvyklostech. V nemocnicích ho obvykle vyžadují. Co se týká Vašeho zdravotního stavu, tak doporučuji se svého lékaře více vyptat na své výsledky, z hlediska toho, že je Vám lépe, Vás léčí dobře. Vidím spíše rezervu v komunikaci. Co se týká dcery, já osobně bych se očkování nebála. Naopak bych ho nijak neodkládala. Tím spíše dceru vystavujete riziku, že bude ohrožena závažné nemoci, které šlo předejít. Vhodné je samozřejmě načasování mimo akutní infekci. Zvýšenou nemocnost bych s tím rozhodně nespojovala. V předškolním věku je pravidlem, zcela přirozeně. Vámi popisované reakce po úvodních očkování nelze takto zodpovědně komentovat. Pokud máte obavy, zkonzultujte tuto skutečnost s vakcinačním centrem, bude vám doporučen vhodný typ vakcíny.

Dobry den, Uz od detstvi jsem byla nemocnejsi nez ostatni. Za posledni tri roky nejsem schopna spocitat, kolikrat jsem uz byla na neschopence. Jsem z toho opravdu nestastna, protoze se snazim zit co nejvice zdrave . Pravidelne cvicim, jim hodne ovoce a zeleniny, zkoušela jsem ruzne pripravky z lekarny, dokonce i cinskou medicinu. Samozrejme ne vsechno naraz ale popisuji timto me posledni tri roky neustalych nemoci. Nejsou to obycejna nachlazeni, ze kterych jsem se kdysi dokzala tak nejak “vylizat”. Opravdu s každým onemocnenim nakonec za posledni tri roky skoncim na neschopence. Kdyz se snazim to nejak překonat, nakonec se z toho vyklube jeste neco mnohem horsiho co me nakonec uplne polozi s vysokymi horeckami. Na imunologii pred rokem mi zadnou poruchu nezjistili. Poradili, ze se mam zkusit prestat stresovat. Nechapu proc jsem porad nemocna a hrozne me to psychicky vyčerpava. Do vsemoznych alternativnich i nealternativnich cest jsem vrazila plno penez a bohuzel vse bez uspechu. Existuje jeste mozne vysetreni, ktere by mi mohlo pomoci kdyz podle imunologu mi nic nechybí? Predem moc dekuji za odpoved Ing. Veronika Romanská

Dobrý den, současné vyšetřovací metody imunitního systému jsou schopny diagnostikovat pouze závažnější poruchy. Pokud míváte, byť velmi často, nebo komplikovanější infekce horních cest dýchacích, nemusí tyto testy zaznamenat odchylky. Chyba bude asi někde na sliznicích. Samozřejmě i stres v tom má důležitou úlohu. Předpokládám, že alergologicky jste byla vyšetřena, že netrpíte zažívacími obtížemi typu refluxu, nejste kuřačka (ani pasivní), nepracujete v prostředí se, kde se vyskytují dráždivé látky, že nemáte příliš suché sliznice v důsledku nedostatečné tvorby slin, nemáte rizikové povolání - školní kolektivy apod. Pokud jste si na všechny otázky odpověděla ne, lze vyzkoušet i některé léčivé přípravky vázané na recept. Jsou však vázány na odbornost imunologa, doporučuji se tedy znovu objednat a pobrat, které postupy by pro Vás byly vhodné.

Dobry den, od dob, kdy mi 2 roky ma stomatolozka neodborne osetrovala kanalky stolicky 26 jsem nikdy nemel zadne zdravotni problemy. Neustale jsem si stezoval na vystrelujici bolest az k uchu, za leve oko. Stomatolozka provadela totez primitivni endodoticke osetreni zubu dokola temer kazdy tyden. Otevrela ho, vzala tenky stetecek, vycistila, vyplachla a zavrela. Pozdeji se pridala systemova kandidoza, nesnasenlivost na jakekoli mnozstvi sacharidu vseho druhu, paleni suche a zarudle kuze po celem tele, v ustech, bolest strev, hlavy, chronicka unava, deficit spanku kvuli bolesti, atd. Rozhodl jsem se zajit do VFN na Karlovo namesti. Z rentgenu zjistili, ze kanalky zubu byly osetreny jen do 1/3 sve delky a to jen 3 namisto 4. Nedocistena cast obsahuje absces, ktery jiz postoupil do celistni kosti a ma velikost hrasku. Pul roku mi tento zub bilestive opravovali na privatni klinice pod mikroskopem. Symptomy snizene imunity mne stale provazely, vyjimecne jsem se citil dobre pri opakovane nutnosti podani sirokospektralnich ATB (do 2 tydnu po dobrani se vse vratilo v jeste horsi podobe). Po dalsim pul rocnim kolecku behani mezi ruznymi specialisty se na nic stezejniho neprislo. Mozna jen, ze jsem nositelem EBV, v mych nejtezsich momentech mi byla diagnostikovana mononukleoza v aktivnim stadiu. Pozdeji na jine privatni klinice se zjistilo, ze reendodonticky osetreny zub 26 ma zlomeny nosny koren, a je nutna extrakce. Pri ni nastaly potize v podobe oroantralni komunikace. Zasivali mi okamzite diru do celistni dutiny mekkou tkani z tvare. Neustale jsem pocitoval kolem rany agresivni palivou tekutinu stekajici a napadajici jeji bezprostredni okoli. Pozdeji leva toncila natekla a bolela, dostalo se to do takove faze, kdy ji chteli odstranit. Po par dnech se od toho ustoupilo, protoze nasazena ATB zanfungovala. Tuto agresivni tekutinu pocituji v celem levem hornim kvadrantu neustale. Pri cisteni zubu mi v teto oblasti tecou slzy, povrch techto zubu je citlivy a bolestivy. Muj prakticky lekar v tom vidi zanet trojklanneho nervu, s cimz zubari nesouhlasi. 38 stomatologu s ruznymi specializacemi nic nevidi. Na ORL potvrzeno jen EBV. Nyni mam asi 14 dni pravidelne ranni teploty 38,6C, bolest hlavy, malatnost, unavu. Doporucuji urychlene imunologicke vysetreni s dovetkem, abych problem se zubem 26 nezminoval. Prosim Vas o radu. Existuje nejaky zpusob jak dokazat pritomnost nejake oralni, potazmo maxilofacialni infekce, ktera zpusobuje tyto celkove stavy a imunodeficit? Dekuji, Petr

Dobrý den, o tom, zda obtíže, které popisujte, působí chronická infekce v oblasti čelistí a zubů může rozhodnout jen stomatolog na základě rentgenových snímků. Nabízí se to, určitě. Tyto stavy bohužel nejsou nijak výjimečné ani u lidí s jinak "zdravou imunitou". Pokus de infekce dostane do kosti, je to vždy velký problém. Označují se jako fokální infekce a bohužel se s nimi někdy jen obtížně bojuje. Předpokládám však, že stav, který popisujete nevídají stomatologové asi často, a tak správně navrhují vyšetření imunologem, které by mohlo odhalit třeba i dva na sobě nezávislé problémy. Doporučuji navštívit imunologa při nějaké fakultní nemocnici.