Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se nemůže jednat o poruchu imunity když trpím od dětství na atopický ekzém a akné a častou únavu .Do toho mám úzkosti. Byla jsem dlouho v péči kožního lékaře a ani to nepomohlo. Ptám se proto, že ať se snažím cokoliv dělat, tak se mi kůže zlepsi jen na chvíli. Zkoušela jsem pít různé čaje na detoxikaci, různou kosmetiku a nic. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, atopický ekzém a často i akné v dospělém věku má za sebou genetické poklady, které nejsme schopni i přes veškerou snahu uspokojivě dostat pod kontrolu. Jedná se o různě intenzivní onemocnění, která někoho potrápí jen občas, u jiného zcela zásadním způsobem zasáhnou do kvality života. U atopického ekzému sice nalezneme pochod, který imunitní systém chybně provádí, nicméně se nejedná o imunodeficit. Pro nejtěžší pacienty je v České republice k dispozici biologická léčba, která významným způsobem pozitivně ovlivní toto onemocnění. Úzkosti jsou s tím také spjaty, lze jen často obtížně odlišit, co je příčina a co následek. Při zlepšení kontroly nad kožním nálezem se obvykle úzkosti zlepšují a naopak při dosažení kontroly nad úzkostmi se zlepšuje i stav pokožky. Je to bohužel celoživotní boj. Doporučuji nevzdat to a intenzivně spolupracovat s Vaším kožním lékařem. Přeji hodně síly. S pozdravem

Zdravím paní doktorko, jsem pacient trpící velmi častými opakovanými záněty horních cest dýchacích, po tonsilektomii, s diagnózou CD8+T lymfocytárním deficitem a IgG na dolní hranici normy, tj. 8 g/l. Jsem muž, 38 let, cca 80kg, nekuřák. Duševně pracující, ale se zvladatelným stresem. Měnil jsem práci kvůli zdraví a nyní jsem už třetím rokem spokojen. Jsem již přes rok léčen Imunorem, ale připadá mi, že mi léčba až tak moc nepomáhá. Na kontrolu k panu doktorovi jdu až koncem září. Rád bych se proto zeptal, jaké jsou další způsoby léčby, které by mi mohly pomoci? Je třeba více trpělivosti s Imunorem, který mi zvýšil hodnotu IgG o 1 g/l za rok? A také, je ,,větším" problémem ten lymfocytární deficit, než snížená hladina IgG? Děkuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem, Přemysl Halamíček.

Dobrý den, Vaši současnou hodnotu IgG bych hodnotila jako v normě, hloubku deficitu CD8 neuvádíte. Nicméně ve Vašem případě nejsou ani tak rozhodující naměřené hodnoty, ale výše nemocnosti. Pokud má imunitní systém v nějakém místě nedostatek, často si vybuduje kompenzaci někde jinde, a tak mám např. v ambulanci člověka, jehož hodnota IgG je méně něž 2 a přesto je zdráv a jednalo se o zcela náhodný nález a mám také pacienty s hodnotami nad 8 g/l a jsou velmi často nemocní. Imunor je preparát, o kterém přesně nevíme, jak funguje, ale spíše než by rovnal laboratorní hodnoty, tak zlepšuje funkci toho, co má organismus k dispozici. Cílem léčby tedy není srovnat hodnoty do normálu, ale snížit infekce obecně. Ono to ani nelze očekávat. Je třeba pátrat dál. Předpokládám, že alergií netrpíte, a ani nemáte refluxní obtíže, či nekouříte. Pokud bude nemocnost i nadále pokračovat, jistě se dohodnete se svým imunologem na dalších možnostech, je jich více. Netrpíte nedostatkem vitamínu D? To je velmi častý problém současného způsobu života. S pozdravem

Leva cast horniho rtu a okoli az do tvare je cervena a zatekla,sponuje ale neboli.To trva cca pul roku.Na rengenu zubu a rozboru krve se nic nezjistilo.Uzivam Wobenzym. Dekuji Dvorakova L

Dobrý den, v tuto chvíli je jen obtížné radit. Pokud obtíže trvají na stejném místě několik měsíců, pak je asi možné vyloučit jak alergii, tak hereditární angioedém. Pokud se však stěhuje, pak bych doporučila zvážit možnost např. alergie na zubní pastu (poměrně často vadí oxid titaničitý čili titanová běloba), která je součástí řady zubních past, žvýkaček a dalších potravin. Doporučuji se obrátit na kožního lékaře, která pomůže s místním ošetřením.. S pozdravem.

Dobrý den, jeden pásový opar jsem bez lékařů na zádech /za krkem a níže/ překonala. Druhý pásový opar na bederní páteři mi začal lékař neurolog léčit, že předepsal 2 krabičky antivirikových léků, nepamatuji si, jaká to byla. Problém, je že mám od 5 let astma a v Brně, kde jsem studovala a pracovala. Nikdo, na to nepřišel, karty od lékařů v 5 letech jsou v Žamberku. Mám odoperované 2 ploténky /bederní páteř/, neurolog v nemocnici, že jsem udělala předpoklad, léčili koleno. Operace na poslední chvíli, mám od roku 2011 ZTP, doktoři, inženýři v Brně astma mi léčili psychiatrickými léky, ten druhý pásový opar mi léčili neúspěšně na psychiatrii v Černovicích. Holoperydol, injekce, léky mi "úspěšní lékaři" vyvolali parkinsovu chorobu. Nemohla jsem spát, třásla se mi hlava, trup, nohy. Následovala potom další neúspěšná zázračná kůra na psychiatrii v Bohunicích, kde sestry přímo z talířů braly pacientkám maso, samy si tam dělaly zajímavé účetnictví, když byla pro pacienty šunka. Toto je stejné v Černovicích, sestry si berou jídlo domů, nemusí vařit. Je mi 62 let, mám ZTP a jsem odkázána jen na vlastní pomoc. Přestala jsem pracovat, nemám pracovní zázemí. V Brně mi nedali ani tetanovou injekci, úterý 28.7.2020 jdu již k PL na druhou tetanovou injekci a dostanu dokonce žádanku k plicnímu lékaři a možná mi dají vytoužený inhalátor. Vše jsem si nějak zařídila s chytrým revizním lékařem u Vojenské pojišťovny, bohužel vše na poslední chvíli. Nyní jsem objevila nějaké zvláštní skvrny na břichu, levá část. Na záda jsem se nikdy nedívala. První praktickou lékařku, která má málokdy, kdy byla v práci jsem vyměnila za druhou praktickou lékařku, s kterou vůbec nejsem spokojena. Druhá praktická lékařka nepoznala angínu, chřipku. První praktická lékařka mi nikdy nedala antibiotika, zřejmě proto, že od 22. let nemám teplotu. Ani odebrání krve z prstu nic neukázalo, prý jsem zcela zdravý pacient. Po odebrání krve z prstu, jsem nemohla chodit, o poschodí níže v " Domě zdraví, Jugoslávská 13, neurolog poznal ten druhý pásový opar. Co mám dělat, abych neměla pásové opary a lépe se mi dýchalo, když mám astma, který tu nikdo v Brně neodhalil? Děkuji za vaši laskavou odpověď. Marie Vídeňská. PS. Na základní školu jsem šla, když mi bylo 5,5 let. Lituji, že jsem tenkrát nestudovala v Praze Lékařskou fakultu. Děkuji Vídeňská

Dobrý den, pokud jsem pochopila správně, tak máte dostat doporučení k léčbě astmatu. Nevím, kam to doporučení má být, ale vhodná je pro vás odbornost alergologa, který je zároveň i imunologem (což je obecné pravidlo - naše odborná atestace obsahuje obě odvětví medicíny). Bude tak u jednoho lékaře postaráno o astma i opary. Na závěr bych jen chtěla upozornit, že ne každý pocit ztíženého dýchání rovná se astma, byť jsme pro astma byli léčeni v dětství. To už je pak na výsledcích vyšetření, které podstoupíte. S pozdravem

Dobrý den..Měl bych ještě jednu otazku ohledně te vaskulitydy a autoimunity.Kdyby to bylo tak ze je imunita těla silna až moc je třeba ji brzdit( znamená to že by se to nemělo asi přehánět ze zdravou vyživou a dodavat tělu moc vitaminu). Anebo mu prave ty vytaminy dodavat protoze imunita pracovala chybně a je treba ji podporit zdravou stravou a vitaminy..Prosim s touto myšlenkou se dlouho peru a nevim jakou cestou se vydat po skonceni chemoterapie.Děkuji za odpověď .Z pozdravem hezkeho dne Pauk

Dobrý den, otázka výživy je spíše pro výživového poradce. V současné době se vedou velké diskuse např. o vztahu našeho mikrobiomu, tady bakterií v našich střevech a imunitního systému. Zdá se, že je vše vzájemně propojeno. Bohužel je v této oblasti zatím více otázek než odpovědí. Podle některých údajů tak dokáže náš mikrobiom hovořit směrem k imunitnímu systému a modifikovat jeho odpověď oběma směry - k aktivitě i útlumu (či spíše toleranci). Bohužel v dospělém věku naše bakterie dokážeme ovlivnit jen částečně, ale jsem toho názoru, že to stojí za pokus. Spíše než investice do nákupu vitamínových prostředků je vhodné nově zařadit právě potraviny, které více "chutnají" bakteriím, které vedou k Vámi potřebné toleranci. Nejsem zastánce žádných extrémních zásahů do jídelníčku, spíše je vhodné se inspirovat a zařazovat potraviny obsahující více vlákniny a těch správných mastných kyselin, které najdete v rostlinné stravě a luštěninách. Dostatek vhodných vitamínů zde pak najdete v dostatečné míře a není třeba investovat do drahých preparátů. S pozdravem