#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Nejen v turbulentních časech je důležité se starat o svou duševní pohodu

Nejen v turbulentních časech je důležité se starat o svou duševní pohodu

21. 4. 2022

Psychika ovlivňuje naše fyzické zdraví více, než by se mohlo zdát. Udržet si pozitivní mysl i v období nečekaných změn ale není snadné. O svou duševní kondici bychom proto měli pečovat, máme ji totiž do značné míry ve svých rukou. Jak na to? Praktické rady nabízí doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., která byla hostem nedávného edukačního online semináře pro pacienty s poruchami imunity.

Duševní pohoda není samozřejmost

Příjemné prožívání bez stresu, strachu, problémů, bez bolesti, s pocity klidu, bezpečí a dostatku, tak vnímáme duševní pohodu. Ta ale není samozřejmostí. Zhruba 5 % populace právě prochází duševní krizí. A i když se nám podaří k duševní pohodě propracovat, netrvá věčně. Doc. Janáčková také dodává, že náš pocit štěstí a vyrovnanosti se mění během života. Podle jedné zahraniční studie, která zahrnula 1,3 milionu lidí z 51 zemí, jsme nejšťastnější v mládí, kolem 20. roku. S přibývajícím věkem náš pocit štěstí postupně slábne a až kolem 50. roku začíná opět stoupat. V každém věku ale můžeme napomoci zlepšení své duševní stability.   

Své štěstí můžeme ovlivnit

Své štěstí si z výrazné části utváříme my sami. Jen z 10 % jej ovlivňují vnější podmínky. Z 50 % jsou jeho kořeny v genetice, která ovlivňuje, zda jsme od přírody buď většími životními optimisty, nebo získáme například úzkostné naladění. Od rodičů také přebíráme vzorce chování. Celých 40 % svého štěstí ovšem držíme ve vlastních rukou. A proto i když nejsme rození optimisté nebo nám osud nepřál, na svém pocitu štěstí můžeme významně zapracovat.

Zpomalme a užívejme si malé radosti

„Platón říkal, že štěstí se neprožívá, na štěstí se vzpomíná,“ říká doc. Laura Janáčková. A připomíná, že dnešní doba toto tvrzení naplňuje. Chvíle štěstí si mnohdy neužíváme, snažíme se je zachytit fotoaparátem na našem telefonu. Žijeme tak intenzivně, že často neumíme prožít obyčejné věci. Nedokážeme si najít čas sami na sebe a uvědomit si, že život není jen o práci a povinnostech, ale také o péči o naše vztahy, které jsou pro duševní pohodu tolik důležité. Psycholožka Janáčková v této souvislosti zmiňuje užitečné zásady, které mohou naši duševní pohodu a štěstí podpořit:

  • Žijme teď. Užívejme si i malé radosti, které se dějí v současné chvíli.   
  • Vše je přechodné. Mějme na paměti, že všechny těžkosti a problémy jednou odejdou.
  • Kde není očekávání, není zklamání. Nemějme přehnaná očekávání, nechávejme se raději příjemně překvapovat.  
  • Zvažme, čím si plníme hlavu. Dnešní doba přináší mnoho negativ, která jsou příčinou strachu, úzkostí a starostí a naší psychice nesvědčí. Vyhledávejme proto pozitivní informace, které náš pocit pohody podpoří. Doporučení se týká také zpráv z médií, kterým bychom neměli věnovat více času, než je nezbytně nutné.     
  • Běžme ven a udělejme někomu radost. Dobro se nám vrátí. Příroda to tak zařídila. Pokud někoho potěšíte, z jeho reakce máte radost i vy sami. A navíc k radosti můžete inspirovat i ostatní. 

Plán na posílení duševního klidu

Doc. Janáčková připomíná, že i péče o psychickou pohodu vyžaduje řád a konkrétní kroky. Proto doporučuje rituály, které se postupně mohou stát pravidelnou součástí naší každodennosti:  

  • Ráno si na aktuální den naplánujte tři radosti (procházku, kávu s kamarádem nebo návštěvu knihovny). Když si pěkný zážitek naplánujete, těšíte se na něj a snáze jej pak i prožijete.
  • Snažte se většinu dne myslet pozitivně. Také si připomínejte, že ve všech situacích lze najít určité přínosy.       
  • Pracovní den je třeba uzavřít. Když odcházíte z práce, můžete si nahlas říci: „Dneska jsem udělal vše, co bylo nutné.“ Zamezíte tak přenášení pracovních starostí domů.
  • Splňte si svůj fitness cíl. Nezapomínejte na sport nebo jinou fyzickou aktivitu. Podporujete tak své zdraví, ale zároveň snižujete i nepříjemné vnitřní napětí. Každý den se můžete projít, zaběhat si nebo jinak vyloučit endorfiny, které vám pomůžou cítit se šťastnější.  
  • Pečujte o vztahy, hledejte štěstí u svých nejbližších. Když přijdete domů, komunikujte, naslouchejte, chvalte a podporujte. A hlavně tolerujte, protože nic není černobílé a každý jsme jiný. Snažte se být pokorní, budete mít větší šanci užít si života.  
  • Relaxujte a najděte si čas jen pro sebe. Večer se chvíli věnujte svým koníčkům, sledujte televizi nebo čtěte. Nebo nedělejte nic a jen přemýšlejte o životě a užívejte si danou chvíli. 
  • Dobře se vyspěte. Snažte se každou noc dostatečně spát. Před usnutím myslete na lásku a nezapomeňte si připomenout, co pěkného jste ten den zažili.

(nik)

Zaregistrujte se zdarma k odběru zpravodaje

zpravodaj

Spolupracující organizace

Tyto stránky jsou realizovány s finanční podporou společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

pracuje jako zástupce přednosty pro léčebně-preventivní péči Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a současně vyučuje na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Profesně je orientována především na diagnostiku a léčbu vrozených poruch imunity, zejména běžné variabilní imunodeficience a hereditárního angioedému. Kromě klinické a vědecké práce v oboru imunologie se podílí na aktivitách spojených s pacientskými organizacemi. Snaží se své zkušenosti předávat nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejnost, a rozvíjet mezioborovou spolupráci.

ODBORNÝ GARANT STRÁNEK