Deset zásad optimální životosprávy při poruchách imunity

Ochrana před infekčními nemocemi je u osob s poruchou imunity důležitější než u běžné populace. Přečtěte si, jaké zásady byste měli dodržovat, abyste riziko infekce pokud možno minimalizovali.

Primární imunodeficience zahrnují více než 400 vzácných chronických onemocnění, která postihují imunitní systém lidského těla. V důsledku toho je pak organizmus citlivější vůči infekcím. Určité změny v životním stylu mohou napomoci k prevenci nákaz a umožnit tak osobám s touto diagnózou vést plnohodnotný život.  

Přinášíme vám přehled základních zásad, kterými by se osoby s primární imunodeficiencí měly řídit:

Zásada č. 1: Vyhněte se infekcím

Vyhýbání se nemocným osobám je jedno ze základních pravidel, ale zároveň i jedna z informací, které jsou společností často nesprávně interpretovány. Je důležité vyloučit nebo alespoň snížit riziko styku s nemocnými osobami. Povrchy, kterých se dotýkají nemocné osoby, by měly být hygienicky očištěny. Zároveň je vhodné vyhnout se takovým místům, kde se shlukuje velké množství lidí. Na druhou stranu neplatí, že by osoby s primární imunodeficiencí měly žít ve zcela sterilním prostředí, izolovány od zbytku světa.

Zásada č. 2: Mít umyté ruce je základ prevence

To, že mytí rukou je jedním z nejdůležitějších kroků v předcházení infekcí, je všeobecně známé. V praxi se však dodržování tohoto pravidla může mezi jednotlivými osobami výrazně lišit – zatímco některým zabere hygiena pouhých pár vteřin, jiní jí věnují raději několik minut. V zásadě platí, že mytí rukou byste měli věnovat minimálně 30 vteřin. Přitom je nutné dbát také na správnou techniku mytí rukou. Ruce je nutné si umýt vždy před jídlem, po použití toalety, po kašlání, smrkání či kýchání.

Zásada č. 3: Dbejte na ústní hygienu

Samozřejmostí je pravidelné čistění zubů kartáčkem a zubní nití. Po každém nachlazení vždy vyměňte svůj starý zubní kartáček za nový. Stav vašeho chrupu by měl pravidelně kontrolovat zubní lékař.

Zásada č. 4: Podpořte své zdraví výplachy či speciálními žvýkačkami

Pravidelné nosní výplachy pomohou snížit nadměrnou sekreci z nosu a dutin, a tak zabránit infekci. Žvýkačky obsahující sladidlo xylitol mohou také být nápomocné v prevenci některých infekcí. Bylo prokázáno, že u zdravých dětí do 12 let snižují tyto žvýkačky výskyt ušních infekcí až o 25 procent.

Zásada č. 5: Zatočte s probíhající infekcí!

Je důležité znát příznaky nejběžnějších infekcí a při jejich výskytu kontaktovat lékaře. Dále byste se měli řídit radou lékaře. V případě, že vám předepíše antibiotika, byste je měli užívat takový počet dní, jaký vám doporučí váš ošetřující lékař. V některých případech dostávají osoby s primární imunodeficiencí antibiotika i preventivně. Tento postup se však volí zcela individuálně, mimo jiné je nutné zvážit všechna pro a proti, protože léky mají také své nežádoucí účinky a dlouhodobé užívání antibiotik může mít vliv na celkový zdravotní stav jedince.

Zásada č. 6: Zaměřte se na stravu

Zdravá a vyvážená strava má pozitivní vliv na celé vaše tělo včetně imunitního systému. Měli byste se vyhnout nadměrnému příjmu cukrů (doporučuje se nepřekračovat 4 čajové lžičky cukru denně u žen, v případě mužů pak 9 čajových lžiček). Nedělte se s druhými o své jídlo či lahve s vodou. Nepijte znečištěnou vodu. V případě zájmu se můžete také obrátit na specializovaného výživového poradce.

Zásada č. 7: Vyhýbejte se alkoholu

Pití alkoholu škodí játrům i lidskému zdraví celkově. Spíše než alkoholické nápoje jsou proto doporučovány ty nealkoholické.

Zásada č. 8: Přestaňte kouřit

Je prokázáno, že kouření u osob s primární imunodeficiencí zvyšuje riziko poškození plic.

Zásada č. 9: Mějte dostatek pohybu

Doporučuje se alespoň 150 minut středně náročné aerobní aktivity za týden. Je však nutné se poradit s vaším lékařem, který typ sportu je pro vás ten pravý. Chronické choroby také mohou být pro pacienty dosti stresující. Hobby typu jóga či jiné sporty vám pomohou se uvolnit a redukovat míru stresu.

Zásada č. 10: Dodržujte doporučenou léčbu

Aby mohla být primární imunodeficience adekvátně léčena, musí být nejdříve správně diagnostikována. Situace je však taková, že mnohé osoby tímto onemocněním trpí, aniž by o něm věděly. Obecně platí, že čím dříve je započata léčba, tím lépe. Konkrétní léčba záleží na typu imunodeficience, vždy je však nutné se řídit doporučeními lékaře a dodržovat navržený léčebný postup.

(viv)

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/healthy-living/coping-with-primary-immunodeficiency-pi/

http://horizonprimarycare.com/healthy-facts-tips-for-people-with-primary-immunodeficiency/

https://primaryimmune.org/

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.