COVID-19 u pacientů s PID? Není to taková hrozba – zaznělo na edukačním semináři

Již tradiční setkání pacientů s primárními imunodeficiencemi, lékařů i dalších odborníků se letos z epidemiologických důvodů bohužel uskutečnit nemohlo. Přesto pacienti a jejich rodiny zkrátka nepřišli. Uskutečnil se totiž edukační seminář online. Pokud jste jej z nějakého důvodu nemohli sledovat živě, nabízíme vám alespoň kompletní videozáznam této akce.

Zřejmě nebude žádným překvapením, že i zde patřila mezi hlavní témata nákaza COVID-19. Nehrozí v souvislosti s pandemií výpadky léků, jež jsou připravené z krevní plazmy? Lze pacientům s PID doporučit nějaká speciální opatření na ochranu před novým koronavirem? Bude případná vakcína proti COVID-19 vhodná i pro jedince s poruchami imunity? Mj. i na tyto dotazy odpovídali odborníci z řad lékařů.

Primářka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol prof. MUDr. Anna Šedivá, DSc. také na akci vyzvala pacientské organizace, aby byly v případě nejrůznějších problémů nejen v souvislosti s COVID-19 aktivní a braly se za svá práva. Motolský Ústav imunologie byl garantem semináře, jeho organizaci zajistila společnost MeDitorial ve spolupráci se společností Takeda a dalšími partnery.

(lek)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

Reference: 

  1. Primary Immunodeficiencies (PID) Driving Diagnosis for Optimal Care in Europe – European Reference Paper. Available at http://www.worldpiweek.org/resources/key-policy-documents (Last accessed September 2016).
  2. PI Week leaflet. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/Common%20questions%20about%20PI%20answered_0.pdf (Last accessed September 2016).
  3. Primary immunodeficiency in adults. IPOPI 2012. Available at http://www.worldpiweek.org/sites/default/files/article_docs/PIDs%20in%20adults.pdf (Last accessed September 2016).

Tato webová stránka je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.