Světový týden primárních imunodeficiencí

Světový týden primárních imunodeficiencí 2022: Nezapomínejme na práva pacientů!

Stejně jako v letech minulých i v roce 2022 proběhne Světový týden primárních imunodeficiencí (World PI Week). Letos konkrétně od 22. do 29. dubna. Hlavním motem letošní kampaně je „Zdravotní péče je základní lidské právo“. 

I když jde o vzácné onemocnění, po celém světě žije mnoho jedinců s poruchou nazývanou primární imunodeficience (PI). Každý z těchto pacientů si zaslouží kvalitní odbornou péči, ovšem ne každý se k ní dostane.

Pro snadnější život

Přestože přístup ke zdravotní péči je základním lidským právem, mnoho nemocných s PI žije bez potřebné pomoci a podpory. Je proto zásadní šířit a aktualizovat informace o poruchách imunity nejen mezi širokou veřejností, ale také mezi odborníky. Díky tomu se může zlepšovat zdravotní péče o pacienty i kvalita jejich každodenního života. Pokud se sníží zátěž onemocnění pro jednotlivce, pozitivně to ovlivní i rodiny pacientů a systémy zdravotní péče.

Rychlá pomoc je zásadní

Pokud imunitní systém člověka selže nebo nepracuje tak, jak má, dochází k imunodeficienci. Když je chyba imunity způsobena geny, jedná se o tzv. primární imunodeficienci. Přestože se jedná o vzácné onemocnění, odborníci znají již více než 380 druhů těchto poruch. Pro všechny osoby takto nemocné je vždy důležitá včasná diagnóza a přístup k odpovídající péči. V mnoha případech jen rychlý a správný léčebný postup může pacientům zachránit život.

Témata roku 2022

Jak již bylo výše uvedeno, letošní Světový týden primárních imunodeficiencí se zaměřuje na právo pacientů s PI na správnou diagnózu, kvalitní léčbu a péči. I proto kampaň zahrnuje následující témata:

Světový týden PI 2022 si klade za cíl poukázat na to, že přístup ke zdravotní péči je základní lidské právo. Kromě toho upozorňuje na nutnost zlepšení diagnostiky a screeningu jako nástrojů pro snadnější rozpoznávání primárních imunodeficiencí a na důležitost výzkumu i všeobecné podpory pacientů s PI.

(hno)

Zdroj: http://www.worldpiweek.org/our-2022-campaign/

C-ANPROM/CZ/HYQ/0041 Duben 2022

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři