Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den Chtěla bych se zeptat jak mám postupovat. Již osm let mám herpex simlex na hýždí. Vždy se mi dělá na stejném místě několik puchrku. Především od ledna do května. Užívám zovirax 800mg. Na vyšetření imunity u alergologa jsem byla před třemi léty a to bylo v pořádku. .Po výskytu oparu mě bolí bederní pater a kycel a jsem velmi unavena. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jde o poměrně svízelnou situaci. Obávám se, že by krevní odběry asi nic nového nepřinesly. Pokud nejste spokojena s frekvencí výskytu, pak kontaktujte svého ošetřujícího lékaře alergologa. Jestli jste nevyzkoušeli, pak lze se zohledněním dalšího Vašeho zdravotního stavu vyzkoušet Imunor či Isoprinosine. Doporučila bych vložit kúry vitamínem B12 (nikoli jen B-komplex). Někdy se skutečně jedná o velmi úpornou obtíž.

Zdravím potřebuji poradit mám zánět ucha a strašně to bolí nepomáhají mi brufeny už 3 dny v kuse to jen bolí co by mi mohlo pomoc.

Dobrý den, omlouvám se, ale toto je otázka pro lékaře ORL, kde Vám doporučuji návštěvu.

Trpím autoimunitním onemocněnim. Mám systémovou sklerodermii. Postiženy jsou ruce(převážně prsty)jícen (jsem pod častou kontrolou) sledovány jsou i cévy. Toho času neberu žádné léky. Snažím se zdravě žít, a proto snad nebývám nemocná. Chřipkou jsem naposledy onemocněla asi před čtyřmi roky. Nevím ani , co je to rýma. Je mi 73 let. Můj dotaz tedy zní ; jsem více ohrožena korona virem vzhledem k tomu, že mám diagnostikované autoimunitní onemocnění? Za Vaši odpověď vřele děkuji.

Dobrý den, bohužel o skupině nemocných s autoimunitními onemocněními nemáme doposud dostatečné informace. Zcela obecně patříte k rizikové skupině z hlediska věku. Mít autoimunitní onemocnění nemusí však vždy současně znamenat sníženou obranyschopnost vůči infekcím. Pozitivní je, že neužíváte žádné léky na snížení imunity. Riziko závažnosti COVID infekce může u Vás být naopak spojeno s vyšším rizikem přehnané reakce v druhé fázi onemocnění díky "příliš silné" imunitě. Znovu však zdůrazňuji, nemáme dostatek dat, abyste mohla dostat správnou odpověď.

Dobrý den paní doktorko. Mám sníženou imunitu IGA 1,80 plus mám pozitivní reaktivaci CMV v IGM, prodělala jsem loni EBV a boreliozu, výsledky mám stále hraniční. Nyní jsem vybrala 4 lahvičky Imunoru. Chci se zeptat, zda-li je u mě vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu koronaviru? Dále se chci zeptat od minulého pátku mám zvýšenou teplotu 37,4C, mírnější rýmu, pálí mě oči, opravdu velmi mírné občasné škrábání v krku a pocit takové horkosti (jako bych měla vyšší teplotu), jsem unavenější. Je možné, že se může jednat o koronavirus? V práci na jiném oddělení byl u paní zjištěn koronavirus, ale já s ní v kontaktu nebyla, samozřejmě občas zajdu nakoupit, byla jsem na poště, vždy v roušce a rukavicích. Mám obavy, zda se nemůže jednat o koronavir při mé imunitě se bojím i horšího průběhu. Děkuji moc za odpověď. AK

Dobrý den, možná jste se spletla, ale hodnota IgA 1,8 g/l je zcela v normě. Jinak zcela obecně nejsou údaje o závažnosti průběhu infekcí virem COVID-19 u nemocných s poruchami tvorby protilátek. Z údajů se zdá, že jedním z rizikovým faktorů závažnějšího průběhu je nízká hodnota celkových lymfocytů. Na základě Vámi uvedených příznaků se sice může jednat o velmi lehký průběh COVID-19 stejně jako nějaké zcela běžné virózy.Stav je vhodné nechat zhodnotit Vaším praktickým lékařem, který event. rozhodne o vhodnosti provedení testu. Přeji hezký den.

Dobry den, Mám potvrzenou primární imunodeficienci, Nyní od ledna trpím urogenitalni infekci, jež se nemohu zbavit ( podáno 5 druhu atb, na dvoje alergie) ..byl mi podán přípravek NefroVaxin, jež mi je ovšem k nicemu, s deficitem komplementu neprofituji z bakteriálních lyzatu. Minuly patek na mou zadost pichnut immunoglobulin do ruky intramuskularne, další dávka 28/4. Kdy mohu cekat ze immunoglobulin zabere? Zatím bez efektu. Je pouhé vstriknuti immunoglobulinu do svalu vubec efektivní? Předem diky za odpověď, LM

Dobrý den, nepíšete bohužel to zásadní, o jaký typ vrozené poruchy imunity se jedná. Poruchy v oblasti komplementu neznamenají, že bakteriální lyzáty nemohou být efektivní. Předpokládám, že již za sebou máte vyšetření urologem se zjištěním, že nemáte zúženou močovou trubici. Pokud ne, tak vřele doporučuji, protože v opačném případě vám žádné imunologické léky nezaberou. Co se týká nitrosvalových imunoglobulinů, v tomto je Česká republika raritou. Na některých pracovištích se podávají, ale ne u primárních, nýbrž sekundárních (získaných) imunodeficitů. Předpokládá se jejich modulační efekt na imunitní systém, zejména tam, kde jiné postupy vedoucí k "posílení" imunitního systému nejsou možné. V zahraničí obvykle sahají k dlouhodobé prevenci antibiotiky, což se poměrně významně nabízí i u opakovaných močových infekcí. Imunoglobuliny nejsou antibiotiky, nelze očekávat okamžitý efekt.