Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi. Z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Položit dotaz do poradny

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.

Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně lymské boreliozy. Začátkem července 2019 jsem byl u doktora a výsledky po týdnu WB potvrdily boreliozu-IgM pozitivní,IgG hraniční.V září 2019 a v prosinci 2019 byli výsledky vždy IgM,IgG pozitivní.Koncem května 2020 jsou výsledky IgM pozitivní a IgG negativní.Jsou tyto výsledky v pořádku? děkuji za odpověď Valer

Dobrý den, bohužel laboratorní vyšetření protilátek lymské boreliózy má své limity. Mnohem více než laboratorní testy se lékař musí spolehnout na obtíže a příznaky nemocného. Díky chování bakterie, která ji způsobuje, se infekce laboratorně nemusí vůbec projevit tvorbou protilátek či se laboratorně chovat docela nevyzpytatelně. Ve sporných případech je možné provedení speciálních testů, které vám potvrdí či vyloučí přítomnost přímo borelií v krvi, nebo lépe z mozkomíšního moku. Navíc testy mohou dávat i falešně pozitivní výsledky i při jiných virových infekcích či revmatologických onemocněních. Lepší však pro screening nemáme k dispozici. V tomto případě platí mnohem více než jindy, že se neléčí laboratorní nálezy, ale nemocný člověk.

Každý rok na jaře trpím virózou. Přitom beru vitamíny a snažím se žít zdravě. Co mám dělat?

Dobrý den, pokud se vždy jedná o stejné roční období, pak bych Vám doporučila podstoupit alergologické vyšetření, zda se za virózou neskrývá nerozpoznaná alergie na jarní pyly. S pozdravem

V testu pro dítě,vyšlo,že dcera by mohla mít poruchu imunity.Dcera měla zánět močového měchýře,až chycené ledviny.Bakterie ecoli.Měla různá antibiotika, u kterých zvracela.Jsme sledování na nefrologii.Připadá mi,že má zničené ty dobré bakterie.Má tmavé kruhy pod očima,to nikdy neměla.Opakovaně se jí vrací záněty pochvy.Paní doktorka nám doporučila Wobenzym 2*2tablety na den.Myslíte ,že to bude stačit?Je jí 9 let.Co mi doporučíte?Imunologa, žádného neznám.Děkuji,za odpověď R.Beyerová

Již zodpovězeno.

V testu pro dítě,vyšlo,že dcera by mohla mít poruchu imunity.Dcera měla zánět močového měchýře,až chycené ledviny.Bakterie ecoli.Měla různá antibiotika, u kterých zvracela.Jsme sledování na nefrologii.Připadá mi,že má zničené ty dobré bakterie.Má tmavé kruhy pod očima,to nikdy neměla.Opakovaně se jí vrací záněty pochvy.Paní doktorka nám doporučila Wobenzym 2*2tablety na den.Myslíte ,že to bude stačit?Je jí 9 let.Co mi doporučíte?Imunologa, žádného neznám.Děkuji,za odpověď R.Beyerová

Dobrý den, bakteriální infekce močových cest jsou u dívek častější než u chlapců. Pokud jsou komplikovány i zánětem ledvin, je pak možné, se jedná i o nějakou vrozenou odchylku, např. ureterovesikální reflux a o poruchu imunity nemusí vůbec jít. To však spadá do rukou urologa. Záněty pochvy s tím mohou nepřímo souviset, hlavně díky opakované léčbě antibiotiky. Vyšetření imunologem je však jistě možné, doporučení by Vám vydat Váš pediatr či přímo urolog. Oni znají zdravotní stav vaší dcery nejlépe. Zároveň Vám doporučí, na koho se Vašem regionu obrátit. Základní vyšetření Vám učiní spádový alergolog, který je současně i imunologem. Tyto dva obory jsou v ČR v rámci jedné odbornosti. Hezký den.

Dobrý den, cca 1x - 2x do měsíce se mi na rtu objeví opar, často se udělá také v ústní dutině. Je to bolestivé a nepříjemné. Mohu se zeptat, jestli jde posílit imunitu proti tomuto viru nějakými vitamíny, doplňky stravy,..? Děkuji, Tereza

Dobrý den, bohužel ne vždy jsou vitaminové doplňky dostatečně efektivní a nelze se vyhnout použití antivirotik či léků posilující imunitní systém. K tomu je však nezbytné vyšetření odborníkem. Jinak zcela podpůrně lze vyzkoušet B-komplex a hlavně vitamín B12, který v něm není obsažen. K ovlivnění mikroflory v dutině ústní existují cílená probiotika či bakteriální lyzáty, které jsou volně prodejné. S výběrem Vám pomůže lékárník.